26 Nisan 2017 Çarşamba

Çarşı Mahalle Bekçilerinin Sorunları İçin Meclis Araştırma Önergesi!

23 Aralık 2014 günü Balıkesir Milletvekili Ayşe Nedret AKOVA ve Milletvekili arkadaşları tarafından; “ çarşı ve mahalle bekçilerine yıpranma haklarının verilmesi, çarşı ve mahalle bekçilerinin üniformalarının tek tip olması, çarşı ve mahalle bekçilerinin fazla çalışma ücretlerinin ve özel hizmet tazminatlarının düzenlenmesi, çarşı ve mahalle bekçilerinin taltif haklarının verilmesi, çarşı ve mahalle bekçilerinin özlük haklarını düzenlenmesi” amacıyla TBMM’ye Meclis Araştırma Önergesi talebi sunmuşlardır.


01 Ocak 2016 Cuma 12:10
Bu haber 2889 kez okundu
Çarşı Mahalle Bekçilerinin Sorunları İçin Meclis Araştırma Önergesi!
 Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanunu’na göre, çarşı ve mahalle bekçi teşkilatı, en büyük mülkiye amirinin emrinde, genel zabıtaya yardımcı, silahlı bir kuruluştur. Emniyet teşkilatı bulunan yerlerdeki bekçi kuruluşlarının mesleki amiri, polisin ilçedeki en büyük amiridir. Jandarmanın görev alanında bulunan belediye sınırları içindeki bekçi kuruluşlarının mesleki amiri, polisin ilçedeki en büyük amiridir. Jandarmanın görev alanında bulunan belediye sınarlar içindeki bekçi kuruluşlarının mesleki amiri ise ilçe Jandarma Birlik Komutanıdır. 5757 sayıl Kanun kapsamında emniyet hizmetleri sınıfına dahil edilen çarşı ve mahalle bekçileri, dahil oldukları sınıfın özlük haklarından halen yararlanamamaktadırlar.

Çarşı ve Mahalle bekçilerinin, genel kolluk kuvvetlerinin olaya derhal müdahale edemedikleri yerlerde bir kimsenin can, mal ırzına saldırma ve tehditleri önlemek, saldıranları yakalamak, kamu düzen ve güvenini bozacak mahiyetteki gösteri, yürüyüş ve karışıklıkların yapılmasına karşı, genel kolluk kuvvetleri gelinceye kadar önleyici tedbirleri almak, genel kolluk kuvvetleri gelinceye kadar önleyici tedbirleri almak, adli kolluk işleri ile ilgili vakalarda, delillerin kaybolmamasını sağlayan muhafaza tedbirlerini almak, genel kolluk kuvvetlerine yardım etmek; mahalle sakinlerinin istirahat, sağlık ve selametini sağlamak gibi çok önemli görevleri vardır. Diğer bir deyişle çarşı ve mahalle bekçileri görev yaptıkları bölgede güvenlik, esenlik, huzur, sağlık ve düzenin sağlanmasıyla ilgili çok önemli görevleri yerine getirmekle yükümlüdürler. Üstelik çalışma saati genel olarak güneşin batışı saatinden doğuşu saatine kadar diye düzenlendiği için görev süreleri ve zamanı oldukça yıpratıcı olmaktadır.

Emniyet hizmetleri sınıfına dahil edilen çarşı ve mahalle bekçilerinin üstlendikleri bu zorlu görevlerinin karşılığı olarak, yıpranma hakların verilmesi, üniformalarının tek tip olacağı yönünde verilen kararın uygulanması, fazla çalışma ile aynı düzeye getirilmesi, taltif haklarının verilerek yaşadıkları mağduriyetlerin giderilmesi gerekmektedir.

Çarşı ve mahalle bekçilerinin görev ve sorumluluklarına uygun biçimde özlük haklarının iyileştirilmesi, taleplerinin değerlendirilmesi, sorunlarının incelenmesi aldıkları riske orantılı olarak, dahil oldukları emniyet sınıfı personel sınıfına uygun bir şekilde haklarının iyileştirilmesi için gerekli araştırmanın yapılması ve sorunlarının çözümü için gerekli politikaların tespiti amacıyla bir Meclis Araştırmasına ihtiyaç duyulmaktadır.” Gerekçelerini sunmak suretiyle TBMM’ye Meclis Araştırması açılması talebinde bulunmuşlardır.

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV