03 Aralık 2016 Cumartesi

Binbaşı ve Başçavuşlara da Makam Tazminatı Son Durum Nedir!

Ankara Milletvekili Levent GÖK; “ TSK’da Binbaşılar ile Kıdemli Başçavuşlara da makam tazminatı verilmesi ve Astsubay Emeklileri arasındaki maaş farkının giderilmesi” amacıyla TBMM’ye sunmuş olduğu Kanun Teklifi görüşülmesi amacıyla 22 Şubat 2016 günü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna gelmiştir. Astsubaylara makam tazminatı verilmesi içeren yasa tasarısının metni. Binbaşı ve astsubay başçavuşlara makam tazminatı verilecek mi? Astsubaylara makam tazminatı neden verilmiyor?

01 Aralık 2016 Perşembe 19:43
Bu haber 79328 kez okundu
Binbaşı ve Başçavuşlara da Makam Tazminatı Son Durum Nedir!
Türk Silahlı Kuvvetlerinden emekli olan Subay ve Astsubayların emekli maaşlarında son dönemlerde reel olarak ciddi kayıplar meydana gelmiş, bu nedenle emekli subay ve astsubayların büyük bir kısmı ekonomik sıkıntıya girerken, yasam standartları düşmüştür.

Öte yandan zaman içerisinde bazı kamu görevlilerinin çalışan ve emeklilerine birçok kez yapılan maaş iyileştirmeleri, Türk Silahlı Kuvvetleri personeline yapılmamamış, bu da onların aleyhine bir durum yaratmıştır.

Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde özellikle, Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu hükümlerine göre emekli olmuş bulunan veya halen görevli olan Binbaşılar ile ortaokul, lise veya dengi okullardan mezun olmuş olan Kademeli Kıdemli Başçavuşlar, Kıdemli Başçavuşlar ve Astsubaylar emeklileri maddi sıkıntı çekenlerin en başında yer almaktadır.

Türk Silahlı Kuvvetleri personeli ve emeklileri arasındaki maaş dengesinin yeniden oluşturulması gerekmektedir. O nedenle Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu ile Sosyal Güvenlikle ilgili Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması ve Temsil Tazminatı Ödenmesi Hakkındaki Kanunda değişiklik yapılması gerekmektedir. Bu düzenleme ile yüzbinleri çok yakından ilgilendiren mağduriyet de ortadan kalkacaktır.

Teklif ile Türk Silahlı Kuvvetleri Personelinden binbaşılar ile Kıdemli Başçavuşlara da makam tazminatı verilmesi ve Astsubay Emeklileri arasındaki maaş farkının giderilmesi öngörülmektedir” gerekçelerini sunmak suretiyle TBMM’ye sunmuş olduğu Kanun Teklifi görüşülmesi amacıyla 22 Şubat 2016 günü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna gelmiştir. TBMM’ye sunulan Kanun Teklifinin metni ise şu şekildedir;

 

 

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV