04 Aralık 2016 Pazar

Bekçilerin Yıpranma Paylarında Son Durum TBMM Yasa Çıkacak Mı?

Çarşı Mahalle Bekçilerine Yıpranma Hakkı Verilecek Mi? Çarşı Mahalle Bekçilerinin Özlük Hakları Ne Zaman Düzenlenecek? Çarşı Mahalle Bekçilerine Yıpranma Hakkı Verilmesi İçin Kanun Teklifi Verildi! Çarşı MAhalle Bekçileri Yıpranma Paylarının verilmesini bekliyor.

25 Nisan 2016 Pazartesi 22:18
Bu haber 16580 kez okundu
Bekçilerin Yıpranma Paylarında Son Durum TBMM Yasa Çıkacak Mı?
24 Kasım 2014 günü Balıkesir Milletvekili Ayşe Nedret AKOVA; “Emniyet hizmetleri sınıfına dahil edilen çarşı ve mahalle bekçilerinin üstlendikleri bu zorlu görevlerinin karşılığı olarak, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda değişiklik yapılarak, yıpranma haklarının verilerek yaşanan bir mağduriyetin giderilmesi” amacıyla TBMM’ye sunulan Kanun Teklifi 12 Aralık 2014 günü görüşülmesi amacıyla TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna gelmiştir.

Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanunu’na göre, çarşı ve mahalle bekçi teşkilatı, en büyük mülkiye amirinin emrinde, genel zabıtaya yardımcı, silahlı bir kuruluştur. Emniyet teşkilatı bulunan yerlerdeki bekçi kuruluşlarının mesleki amiri, polisin ilçedeki en büyük amiridir. Jandarmanın görev alanında bulunan belediye sınırları içindeki bekçi kuruluşlarının mesleki amiri ise İlçe Jandarma Birlik komutanıdır. 5757 sayılı Kanun kapsamında emniyet hizmetleri sınıfına dahil edilen çarşı ve mahalle bekçileri, dahil oldukları sınıfın özlük haklarından halen yararlanamamaktadırlar.

Çarşı ve mahalle bekçilerinin, genel kolluk kuvvetlerinin olaya derhal müdahale edemedikleri yerlerde bir kimsenin can, mal ve ırzına saldırma ve tehditleri önlemek, saldırganları yakalamak, suç işlenirken veya işlendikten sonra, henüz izleri meydanda iken sanıkları yakalamak, kamu düzen ve güvenini bozacak mahiyetteki gösteri, yürüyüş ve karışıklıkların yapılmasına karşı, genel kolluk kuvvetleri gelinceye kadar önleyici tedbirleri almak, adli kolluk işleriyle ilgili vakalarda, delillerin kaybolmamasına sağlayan muhafaza tedbirlerini almak; genel kolluk kuvvetlerine yardım etmek, mahalle sakinlerinin istirahat, sağlık ve selametini sağlamak gibi çok önemli görevleri vardır. Diğer bir deyişle çarşı ve mahalle bekçileri görev yaptıkları bölgede güvenlik, esenlik, huzur, sağlık ve düzenin sağlanmasıyla ilgili çok önemli görevleri yerine getirmekle yükümlüdürler. Üstelik çalışma saati “ genel olarak güneşin batışı saatinden doğuşu saatine kadar” diye düzenlendiği için görev süreleri ve zamanı oldukça yıpratıcı olmaktadır.

Emniyet hizmetleri sınıfına dahil edilen çarşı ve mahalle bekçilerinin üstlendikleri bu zorlu görevlerinin karşılığı olarak, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda değişiklik yapılarak, yıpranma haklarının verilerek yaşanan bir mağduriyetin giderilmesi gerekmektedir. “ gerekçelerini sunmak suretiyle aşağıdaki Kanun Teklifini TBMM’ye sunmuştur.    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV