23 Mayıs 2018 Çarşamba

Avukatların Staj Kredi Borçları-Aidat Borçlarına Af İçin Kanun Teklifi Verildi!

12 Kasım 2014 günü Antalya Milletvekili Gürkut ACAR; “barolara birikmiş aidat borcu ve staj kredisi borcu bulunan avukatlara ödeme kolaylığı sağlanması, borçlarının 18 ay içerisinde ödeyen avukatların bu borçlardan doğan faiz borçları silinmesi, baro levhasından ve sicilden silme işlemleri durdurulması” amacıyla TBMM’ne aşağıdaki gerekçeleri sumak suretiyle Kanun Teklifi sunmuştur.


01 Ocak 2016 Cuma 12:10
Bu haber 2608 kez okundu
Avukatların Staj Kredi Borçları-Aidat Borçlarına Af İçin Kanun Teklifi Verildi!
Yargının sağlıklı işleyebilmesi ve adaletin gerçekleşmesi için yargının üç temel organı olan iddia, savunma ve karar organlarının eşit ve yeterli olanaklara sahip olması zorunludur. Türkiye’de ise böyle bir sistem kurulabilmiş değildir. İngiltere ve Amerika’da avukatlık mesleği aynı zamanda bizdeki noterlik yetkilerini de kapsayan bir kurumlaşma örneğidir. Türkiye’de ise avukatlık meslek alanı son dönemde giderek daralmıştır. Bunun sonucu olarak da avukatlar geçim sıkıntısı yaşamakta, binlerce avukat günü kurtarma telaşı içinde koşuşturmaktadır. Kirasını, baro aidatını, staj kredisini ödeyemeyen, sosyal sigortalar primini ödeyemediği için emeklilik haklarını kazanamayan bir çok örnek önümüzde durmaktadır.
AKP iktidarı siyasi iktidarını sürdürebilmek için sürekli olarak torba kanunlarla ekonomik af düzenlemeleri yapmaktadır. Bu kanunlardan biri de 6552 sayılı İş Kanunu ile Bazı Alacakların Yeniden yapılandırılmasına ilişkin Kanun’dur. Kanun kapmasında vergi ve sosyal güvenlik primleri gibi kamu alacakları yeniden yapılandırılırken, TOBB, mali müşavirler ve esnaf birliklerinin üye borçları da yeniden yapılandırılmıştır. Ancak, talepte bulunmalarına karşın avukatlar bu yapılandırma sürecine alınmamıştır.
Bir çok meslek birliğine aidatlar konusunda yeniden yapılandırma olanağı verilirken, avukatlara böyle bir olanağın tanınmaması eşitlik ilkesine de aykırıdır.
Avukatlık Yasası’na göre, baro ve Türkiye Barolar Birliği kesenekleri ile staj kredilerinin tebligata rağmen ödenmemesi, baro levhasından çıkarılmayı gerektiren hallerden biridir. Baro aidat borçları bulunan, Avukatlık Yasası’nın 27’nci maddesi kapsamında kullandığı staj kredisini ödeyemeyen çok sayıda avukat, mesleğini kaybetme riskiyle karşı karşıyadır. Bunun önlenebilmesi için birikmiş borçları bulunan avukatlara aidat ve staj kredi borçlarını yapılandırma olanağı tanınmalıdır.
Kanun teklifi ile; barolara birikmiş aidat borcu ve staj kredisi borcu bulunan avukatlara ödeme kolaylığı sağlanması amaçlanmıştır. Borçlarının 18 ay içerisinde ödeyen avukatların bu borçlardan doğan faiz borçları silinecek, baro levhasından ve sicilden silme işlemleri durdurulacak.Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV