25 Haziran 2018 Pazartesi

Asgari Ücretli Personelin Sorunları TBMM'de Dile Getirildi!

Asgari ücretlinin sorunları TBMM’de dile getirildi. Maaşını elden alan asgari ücretli personelin sorunları. 1.300TL bordo imzalayıp bunun altında ücret alan asgari ücretlinin durumu. Zorunlu Bireysel Emeklilik asgari ücretliye ne kadar yansıyacak. Asgari Ücret Tespit Komusyonu ne zaman toplanacak?


27 Ekim 2016 Perşembe 09:05
Bu haber 4659 kez okundu
Asgari Ücretli Personelin Sorunları TBMM'de Dile Getirildi!

İzmir Milletvekili Musa ÇAM 26 Ekim 2016 günü TBMM’de asgari ücretli personelin sorunları ile ilgili olarak;  “Hükûmet ve sermaye temsilcilerinin belirleyiciliği altında alınan Asgari Ücret Tespit Komisyonu kararlarında çoğunlukla enflasyon hedefleri esas alınmakta, işçilerin geçim düzeyi ihmal edilirken ekonomik gelişme bu kararlara yansıtılmamaktadır. Dolayısıyla, ekonomik refahın paylaştırılması açısından en önemli araçlardan biri durumunda olan asgari ücret ciddi bir baskı altındadır.

Asgari Ücretli Personelin Maaş ve Ödeme Sorunları

 Değerli arkadaşlar, Türkiye'de resmî rakamlara göre 7 milyon civarında işçi asgari ücretle çalışmaktadır ama bir rapora göre Türkiye'de 1 milyon 434 bin 262 iş yerinde 10'dan fazla işçi çalışmakta, Sosyal Güvenlik Kurumu kayıtlarına göre bu iş yerlerinde 3 milyon 900 bin işçi istihdam edilmekte, bu iş yerlerinde çalışan işçilerin önemli bir kısmı asgari ücretlidir. Yani 1 milyon 434 bin iş yerinde 10 ve daha aşağısı işçi çalışmakta, bunun miktarı da yaklaşık olarak 4 milyon çalışandır arkadaşlar. Bu tip yerlerde, 10'un altında işçi çalıştıran iş yerlerinde banka hesabına para, maaş yatırmadan elden de ödemek mümkündür. Dolayısıyla, 4 milyon işçinin çalıştığı bu iş yerlerinde patronda vicdan yoksa, insaf yoksa işçiye 1.300 TL üzerinde bir bordro imzalatıp 1.300 TL'nin altında ücret ödemekte ama 1.300 TL'lik bir bordro imzalatmaktadır arkadaşlar; bunun sayısı yaklaşık 4 milyon civarındadır. Geriye kalan 3 milyon insan ise resmî kayıtlara göre son derece kayıtlı ve bordro üzerinde nasıl bir ücret gözüküyorsa onu almaktaydı. Ama geçtiğimiz ocak ayından itibaren, asgari ücretin 1.300 TL olmasından sonra kayıt altında olan birçok iş yerinde, özellikle madenlerde ve yer altında çalışan işçilerde şöyle bir tabloyla karşı karşıya kalıyoruz: İşçiye 1.300 TL'lik bordro imzalatılıyor, 1.300 TL ödemiş gibi işlem görüyor veyahut da bankaya, hesabına 1.300 TL gönderiliyor ama işçi sonra odaya çağırılıyor, deniliyor ki: "Bunun 200 lirasını, 300 lirasını geri vereceksin." Şimdi, işçi bir, işini düşünmekte, "Patronla nasıl kötü olayım, ben bu parayı geri vermezsem işten atılacağım, sosyal güvenlik sistemini kaybedeceğim veya patrona karşı mücadele edeceğim." Buna benzer onlarca olayı, ocak ayından beri Türkiye'de işverenler asgari ücreti bahane ederek, yüksekliğini bahane ederek… Oysa işverenin cebinden çıkan çok bir şey yok, düzenlemeyle birlikte devlet onları sübvanse etti, destekledi ve asgari geçim indiriminden faydalandırdı ama buna rağmen, işverenler ne yazık ki böyle bir durumla karşı karşıya.

Asgari Ücrete Zam Yapılacak Mı?

Bizim, asgari ücreti… 1 Ocak 2016'da yürürlüğe giren 1.300 TL'ye tam yıl boyunca hiçbir zam artışı yapılmadı. Oysa, daha önceki dönemlerde Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplanır, ocak ve temmuz ayında mutlaka zam yapılırdı. 2016 yılında hiç zam yapılmadı, sadece 1.300 TL yapıldı, bırakıldı. Şimdi, 2017 yılı için Ocak ayında ve Temmuz ayında yeni zamların yapılması gerekiyor. Bunun için de aralık ayında, 2017 Ocak ayı ve 2017 Temmuz ayındaki enflasyon oranında zamların yapılması için Asgari Ücret Tespit Komisyonunun toplanması gerekir. Ama şöyle bir ciddi endişem ve kaygım var: Biz, asgari ücreti 1.300 TL yaptık, tamam, 2017'de zam yapmaya gerek yok. Eğer 2015 yılındaki zamların üzerine ocak ve temmuz ayında enflasyon oranında zam yapılmış olsaydı bugün zaten asgari ücretimiz 1.300 TL civarına gelmiş olacaktı. Dolayısıyla, şimdi, 2017 yılında, tekrar, asgari ücretin yeniden belirlenebilmesi için aralık ayında Asgari Ücret Tespit Komisyonunun toplanıp bunu belirlemesi gerekir. Ama bu sorun böyle çözülemez. Bizler bu ülkede çalışan 7 milyon, asgari ücretle geçinen insanların kaderlerini seçim bildirgelerine veyahut da siyasi partilerin kaderlerine terk edemeyiz. Bizim bunu kalıcı bir şekle dönüştürmemiz gerekiyor. Bunun için de;

1) Asgari ücret, işçinin ailesiyle birlikte tüm zorunlu ihtiyaçlarını karşılayacak biçimde, insan onuruna yakışan bir düzeyde tespit edilmelidir.

2) Asgari ücret, gelir dağılımını düzenleyici yönde belirlenmeli ve ekonomik büyümeden mutlaka pay almalıdır.

3) Asgari ücretlinin geçimi ile enflasyon arasındaki uyumsuzluğun yoksullaştırıcı etkisi göz önüne alınarak enflasyon verilerinde temel harcama kalemleri dikkate alınmalı, TÜFE sepeti emek örgütlerinin katılımıyla belirlenmeli ve denetlenmelidir.

4) Asgari ücretle çalışanlar için elektrik, su, doğal gaz kullanımı asgari ihtiyaç sınırına kadar ücretsiz olmalıdır.

5) Sabah 06.00-09.00 ile akşam 18.00-21.00 saatleri arası ulaşım parasız olmalıdır.

6) Eğitimde hiçbir ad altında para alınmamalı, eğitim parasız olmalıdır.

7) Sağlık parasız olmalıdır arkadaşlar.

8) Asgari ücretlilerden vergi alınmamalıdır arkadaşlar.

Bireysel Emekliliğin Asgari Ücretliye Yansıması

Sayın Bakan, biraz sonra burada müşterek olarak yapılacak düzenlemeyle asgari ücret 1.300 TL'nin altında olmayacak, tamam ama 1 Ocak 2017 yılında zorunlu bireysel emeklilik yürürlüğe girecek. Girecek mi Sayın Bakan? Girecek. Şimdi, asgari ücret alan bir işçiyi -yaklaşık olarak 50 TL- zorunlu bireysel emekliliğe mecbur ettiniz siz. İsteğe göre değil, mecbur kıldınız bunu. Şimdi her işçiden "zorunlu bireysel emeklilik" adı altında 50 TL kesilecek, asgari ücret tekrar 1.300 TL'nin altına düşecek arkadaşlar." şeklinde açıklamalarda bulunmuştur.

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV