28 Mayıs 2018 Pazartesi

4/c'li Personelin Sorunları İçin Meclis Araştırması Talebi!

10 Aralık 2014 günü İzmir Milletvekili Rahmi Aşkın TÜRELİ ve arkadaşları tarafından; “4/c’li olara çalışanların sorunlarının ayrıntılı bir biçimde incelenmesi ve bu kapsamda oluşturulması gereken politikaların ve alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla” TBMM’ye aşağıdaki gerekçeleri sunmak suretiyle Meclis Araştırma Önergesi talebi sunmuşlardır.


01 Ocak 2016 Cuma 12:10
Bu haber 1702 kez okundu
4/c'li Personelin Sorunları İçin Meclis Araştırması Talebi!
 Bilindiği üzere, 657 sayılı Devlet Memurlar Kanunun 4’ncü maddesinin (c) bendinde “ geçici personel; bir yıldan az süreli veya mevsimlik hizmet olduğunda Devlet Personel Başkanlığı ve Maliye Bakanlığının görüşlerine dayanılarak Bakanlar Kurulunca karar verilen görevlerde ve belirtilen ücret ve adet sınırları içinde sözleşme ile çalıştırılan ve işçi sayılmayan kimselerdir.” Hükmü yer almaktadır.

Bununla beraber, 4/c’li olarak çalışanların kadro başta olmak üzere pek çok sorunları bulunmaktadır. Toplamda 23 bin 666 kişi olan 4/c’li çalışanlar öncelikle kadro talebinde bulunmakta ve diğer kamu çalışanları gibi başta iş güvencesi olmak üzere diğer sosyal haklarına kavuşmak istemektedirler. Son yapılan düzenlemelerle 4/c’li çalışanlar öncelikle kadro talebinde bulunmakta ve diğer kamu çalışanları gibi başta iş güvencesi olmak üzere diğer sosyal haklarına kavuşmak istemektedirler. Son yapılan düzenlemelerle 4/c’liler niteliklerine uygun işlerde istihdam edileceği ve emekli oluncaya kadar iş güvencesi sorunu yaşamayacakları söylenmektedir. Ayrıca ücretlerinin toplu iş sözleşmelerinde belirleneceği ve çalışma sürelerin 11 ay 28 çıkartıldığı da ifade edilmektedir. Ama burada esas yapılması gereken 4/c’lileri bir an önce kadroya almak ve bir daha 4/c kadrosunu amaç dışında kullanmamaktır.

Diğer taraftan, 20 aralık 2012 tarihli ve 2012/4092 sayılı Bakanlar Kurulu kararında geçici personele yiyecek yardımı ödenmemesine ilişkin hükme yer verilmesine rağmen, aile yardımı ödemesine yer verilmemiştir. Nitekim, 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 6111 sayılı Kanunun 118’nci maddesi ile eklenen ek 8’nci maddesinde “ ayın veya haftanın bazı günleri ya da günün belirli saatleri gibi kısmi zamanlı çalışan sözleşmeli personel hariç olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarının merkez ve taşra teşkilatları ile döner sermaye işletmelerinde sözleşmeli personel pozisyonlarında istihdam edilenlerden aile yardımı ödeneğinden veya başka bir ad altında da olsa aynı amaçla yapılan herhangi bir ödemeden yararlanamayanlara, devlet memurlarına verilen aile yardımı ödeneği, herhangi bir vergi ve kesintiye tabi tutulmaksızın aynı usul ve esaslar çerçevesinde ödenir.” Hükmü yer almaktadır.

Söz konusu hükme rağmen Bakanlar Kurulu Kararında 4/c’li personelin bu yardımlardan memurlarla aynı şartlarda yararlanamayacağı, 4/c’lilere yapılacak olan ödemelerin Gelir Vergisi ve Damga Vergisi kesintisine tabi tutulacağı hükmü bulunması nedeniyle 4/c personeline aile yardımı yapılamamaktadır. 4/c’liler yaşanan bu sorunların bir an önce çözülmesini beklemektedirler. Ancak AKP döneminde 4/c uygulaması amacından saptırılmış olup, kamuda düşük ücretle, iş güvencesinden ve her türlü sosyal haktan yoksun olarak işçi çalıştırmanın bir yolu olarak benimsenmiştir. Bu gün için TBMM başta olmak üzere pek çok kamu kurum ve kuruluşunda 4/c statüsünde çalıştırma şekli yaygın bir biçimde uygulanmaktadır.

Bu çerçevede, 4/c’li olara çalışanların sorunlarının ayrıntılı bir biçimde incelenmesi ve bu kapsamda oluşturulması gereken politikaların ve alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla Meclis Araştırması açılmasının uygun olacağı düşüncesindeyiz.

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV