03 Aralık 2016 Cumartesi

4857 sayıı İş Kanununda Neler Değişiyor!

09 Aralık 2014 günü Başbakan Ahmet DAVUTOĞLU tarafından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanan İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile Bazı Kanun ve Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı ile birlikte 4857 sayılı İş Kanunda da yapılan değişiklerin yer aldığı Kanun Tasarısı TBMM’ye sunulmuştur.İş Kanunun Değişen Maddeleri. İş Kanununda Hangi Maddeler Değişti. İş Kanunu Değişiklik.

01 Ocak 2016 Cuma 12:10
Bu haber 818 kez okundu
4857 sayıı İş Kanununda Neler Değişiyor!
4857 ayılı İş Kanununda yapılan değişiklikle işçilerin eşlerinin doğum yapması, aile bireylerinin ölümü gibi durumlarda izin verilmesi yönünde bir düzenleme bulunmamakta, fakat aynı Kanunda bu hallerde verilecek izinlerin yıllık izin bakımından çalışılmış gibi sayılan haller arasında ve hafta tatili ücretine hak kazanmak için gereken sürenin hesabında çalışılmış gibi dikkate alınması gerektiği belirtilmektedir Madde ile, işverenler ve işçiler bakımından uygulamada sorun yaratan mazeret izinleri konusu açıklığa kavuşturulmuştur. Ayrıca, 5763 sayılı Kanunla mülga olan 65’nci maddenin uygulama imkanı kalmayan cezai hükmü yürürlükten kaldırılmıştır.

Öte yandan madde ile, 4857 sayılı Kanuna bir ek madde eklenerek, işçinin evlenmesi, eşinin doğum yapması veya evlat edinmesi ya da ana veya babasının, eşinin, kardeşinin, çocuğunun ölümü durumunda üç gün ücretli izin verileceği hüküm altına alınmıştır. Ayrıca engelli veya süreğen hastalığı olan çocuklarının hastalıkları ile ilgilenmelerini temin etmek amacıyla işçi olan anne veya babaya bir yıl içinde on güne kadar ücretli izin verilmesi hüküm altına alınmış olup Kanun Maddesinin tam metni aşağıya çıkartılmıştır.    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV