08 Aralık 2016 Perşembe

3600 Göstergeye İnen Subay ve Astsubaylara Görev Tazminatı Ne Zaman?

Ankara Milletvekili Levent GÖK; “ 3600 Ek Göstergeye hak kazanan Subay ve Astsubayların emekli olduklarında Görev Tazminatı Alabilmeleri amacıyla “ TBMM’ye sunmuş olduğu Kanun Teklifi görüşülmesi amacıyla 22 Şubat 2016 günü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna gelmiştir. Astsubaylara görev tazminatı verilecek mi? Astsubay emekli olduğunda tazminat alabilecek mi?

09 Kasım 2016 Çarşamba 22:02
Bu haber 62500 kez okundu
3600 Göstergeye İnen Subay ve Astsubaylara Görev Tazminatı Ne Zaman?
Ankara Milletvekili Levent GÖK; “Zaman içinde yapılmış düzenlemelerle birçok kamu personeli makam ve görev tazminatı almaya hak kazanmış ve Ek Göstergeleri yükseltilmiştir.

Bu çerçevede, 1984 yılından itibaren tedricen çıkarılan kanunlarla General ve Amiral rütbelerinden Yarbay rütbesine kadar olan Üst Subay rütbelerine makam ve görev tazminatı verilerek maaşlarında iyileştirmeye gidilmiş, ancak 211 sayılı İç Hizmet Kanunun 3. Maddesinde Albay ve Yarbaylarla birlikte Üst Subay olarak tanımlanan Binbaşılar bu iyileştirmenin dışında tutulmuş olup bu durum azımsanmayacak sayıdaki bir kısım Üst Subay rütbeli personelin mağduriyeti sonucunu doğurmuştur.

Yanı sıra, 1 inci dereceye yükselen ve 3600 Ek Göstergeye hak kazanan Astsubaylar ve bunların emeklileri de, yaptıkları göreve ve sorumlulukların ağırlığı, hizmet yılları göz önüne alındığında, aynen Üst Subaylar gibi bir hak kaybına uğramış ve aynı mağduriyeti yaşamışlardır.

Bu durum askeri personel ile diğer kamu personeli ve askeri personelin de kendi arasındaki maaş dengesinin giderek bozulmasına neden olmuştur.

Bu Kanun Teklifi ile görevdeki ve emekli bir kısım Türk Silahlı Kuvvetleri Personelinin “Görev Tazminatı” alması suretiyle bozulan maaş dengesinin düzeltilmesi amaçlanmıştır.” Gerekçelerini sunmak suretiyle TBMM’ye sunmuş olduğu Kanun Teklifi görüşülmesi amacıyla 22 Şubat 2016 günü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna gelmiştir. Kanun Teklifinin metnine göre; 


    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV