19 Haziran 2018 Salı

30 Yılını Dolduran Emekliye Başvuru Yapmadan Alacakları Faiziyle Ödensin!

12 Ocak 2015 günü Ankara Milletvekili Emine Ülker TARLAN; “ Emekli Sandığı İştirakçisi olup; 30 yıldan fazla hizmet süresi bulunan Emekli Sandığı iştirakçilerine ve ölenlerin hak sahiplerine herhangi bir başvuru beklenmeksizin, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından Kanun’un yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 60 gün içinde emekli ikramiyeleri, emeklilik statüsüne geçtikleri tarihten itibaren yürütülecek yasal faizleriyle birlikte ödenmesi “ amacıyla aşağıdaki gerekçeleri sunmak suretiyle TBMM’ye Kanun Teklifi sunmuştur.


01 Ocak 2016 Cuma 12:10
Bu haber 2317 kez okundu
30 Yılını Dolduran Emekliye Başvuru Yapmadan Alacakları Faiziyle Ödensin!
08 Haziran 1949 günlü 5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu’nun, 17 Ocak 2012 günlü, 6270 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik yapılmasına dair kanunun 1. Maddesiyle değiştirilen 89. Maddesinin dördüncü fıkrasının birinci cümlesinde yer alan “… verilecek emekli ikramiyesinin hesabında 30 fiili hizmet yılından fazla süreler ile …. “ ibaresi Anayasa Mahkemesi’nin 25 Aralık 2014 gün ve 2013/111 E, 2014/195 K. Sayılı kararıyla iptal edilmiş ve söz konusu iptal kararı, Anayasa Mahkemesi’nin 07 Ocak 2015 gün ve 29229 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Böylece, 30 fiili hizmet yılından fazla çalışıp, emekliye ayrılan Emekli Sandığı iştirakçilerine 30 yılı aşan süreler yönünden de emekli ikramiyesi ödenmesi hukuken olanaklı hale gelmiştir. Anayasa Mahkemesi kararlarının yasama, yürütme ve yargı organlarının ,idare makamlarının gerçek ve tüzel kişileri bağladığı Anayasa’nın 150/son maddesinde kurala bağlanmıştır.
Anayasa Mahkemesi kararlarının hak doğurucu nitelikteki kararlarının geriye yürüdüğü gerek öğretide ve gerekse yargısal kararlarda tartışmasız bir biçimde benimsenmiştir. 30 yılı aşan hizmet süreleri nedeniyle emekli ikramiyesi nedeniyle emekli ikramiyesi ödenmeyen Emekli Sandığı iştirakçileri ile hak sahiplerine gerekli ikramiye f arklarının ödenmesi hukuki bir zorunluluk haline gelmiştir. Emekli sandığı iştirakçisi iken, emekliye ayrılanlara ve ölenlerin hak sahiplerine söz konusu farkların denkleştirici adalet ilkesi çerçevesinde güncellenmiş değerlerinin geciktirilmeksizin ve esasen iş yükü yönünden mahkemeler yeni davaların açılmasına ve İdarenin vekalet ücreti ile yargılama giderleri ödemesine neden olunmaksızın Devlet’çe kendiliğinden işlemlerin sonuçlandırılması amaçlarıyla işbu Kanun Teklifi hazırlanmıştır.YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 1 yorum mevcut

  • Safiye ozcan 2 yıl önce yorumlandı

   Kararı begendim

  Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV