06 Aralık 2016 Salı

30 Yıldan Fazla Çalışıp İkramiye Alamayanlar İçin Kanun Teklifi Verildi!

9 Ocak 2015 günü Antalya Milletvekili Yıldıray SAPAN; “emekliliği hak edip de emeklilik ikramiyeleri hesaplamasını 30 yıl fiili hizmetle sınırlandıran emekli sandığı çalışanlarının haklarını almaları” amacıyla aşağıdaki gerekçeleri sunmak suretiyle TBMM’ye Kanun Teklifi sunmuştur. 30 Yıl Çalışıp Emekli İkramiyesi Alamayanlar. 30 Yıl Çalışanlar Nasıl İkramiye Alacak! 30 Yıl Çalışanlara Emekli İkramiyesi Müjdesi! Emekli İkramiyesi Alacaklar Nasıl Alacaklar?

01 Ocak 2016 Cuma 12:10
Bu haber 12039 kez okundu
30 Yıldan Fazla Çalışıp İkramiye Alamayanlar İçin Kanun Teklifi Verildi!
 
AKP Hükümeti, 23 Aralık 2011 tarihli 6262 sayılı Kanun Tasarısıyla emekli sandığı çalışanlarının, emekliliğe hak kazananların, emeklilik ikramiyesi süresi hesaplanırken, sürenin 30 çalışma yılıyla sınırlı tutulması ile ilgili bir düzenleme hazırladı.

Bu düzenleme, AKP’nin TBMM’deki parmak çoğunluğunun fazlalığıyla ve haklı itirazlarımıza rağmen kabul edilip Cumhurbaşkanı’na onaylamak üzere gönderildi. Cumhurbaşkanı, ilgili kanunda bazı eksiklikler tespit ederek, kanun tasarısını tekrar Meclis’e gönderdi. AKP de kanun taslağını revize ederek Meclis’ten geçirdi ve kanunlaştırdı. Ankara 10. İdare Mahkemesi, ilgili konuyu Anayasa’ya uygun olmadığı gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi’ne taşıdı. Anayasa Mahkemesi de 25 Aralık 2014 tarihli ve 2004/195 karar sayısıyla ilgili düzenlemeyi iptal etti.

Anayasa Mahkemesi’ne göre, kıdem tazminatının hesaplanmasında herhangi bir süre sınırlamasının bulunmamasına karşılık, 5434 sayılı Kanuna tabi görev yapmış kişilerin emekli ikramiyesinin hesaplanmasında 30 yıllık süre sınırlamasına gidilmiş olması; Anayasa’nın 2. Ve 10. Maddelerinde yer alan hukuk devleti ile eşitlik ilkesine, 10. Maddesinde öngörülen kanun önünde eşitlik ilkesine ve 60. Maddesi uyarınca sosyal güvenliği sağlama görevine yerine getirirken, emekli ikramiyesi ile ilgili keyfi ya da bu haktan yararlananlar arasında eşitsizlik ilkesine aykırıdır.

Bu durumda; 17 Ocak 2012 tarihinden 25 Aralık 2014 tarihine kadar emekliliğe hak kazanıp, emekli olan emekli sandığı çalışanlarının 30 yıldan fazla fiili hizmeti olanların hakları yenmiş oldu. Bu tarihlerler arasında emekli olup da 30 yıldan fazla çalışmış olanlar, 30 yılın üzerindeki çalıştığı sürelerin ikramiyesini alamadılar.

Bu kanun teklifi yaklaşık 3 yıl boyunca emekliliği hak edip de emeklilik ikramiyeleri hesaplamasını 30 yıl fiili hizmetle sınırlandıran emekli sandığı çalışanlarının haklarını almaları için hazırlanmıştır.” Gerekçelerini sunmak suretiyle aşağıdaki Kanun Teklifini TBMM’ye sunmuştur.    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV