08 Aralık 2016 Perşembe

Mutfaklarımızda Görünmeyen Kanser Tehlikesi!!!

Sağlık Bakanlığı, halkı radon gazı konusunda uyardı.Akciğer kanserinin ortaya çıkmasında en önemli etken sigara iken daha sonra sırada radon gazı var.Radon gazının kaynaklarından biride mutfaklarımızda kullandığımız granit mutfak taşlarıdır.Yaygın olarak kullanılan granit taşları sağlığımız için büyük tehlike içeriyor.

09 Ocak 2015 Cuma 10:04
Bu haber 1651 kez okundu
Mutfaklarımızda Görünmeyen  Kanser Tehlikesi!!!
 Sağlık Bakanlığı iç mekanlarda kullanımı hızla artan granit taşının önemli radon gazı kaynaklarından birisi olduğu belirtilerek, bunun akciğer kanserini tetiklediğini açıkladı.apple-converted-space" style="font-family: Verdana, sans-serif; line-height: 107%; text-align: justify;"> 

Sağlık Bakanlığı’nın raporunda radon gazının akciğer kanserinde sigaradan sonra en önemli etken olduğu belirtilerek akciğer kanserlerinin yüzde 3-15’inden sorumlu olduğu vurgulandı. Granit taşının önemli radon gazı kaynaklarından birisi olduğu vurgulandığı raporda, bu taşın evlerde kullanımına da dikkat çekildi. 

Bina yapımlarında kullanılan malzemelerden ve tuğlalardan da radon gazının ev içerisine sızabileceğinin belirtildiği raporda,
“Ayrıca yapı malzemeleri, mutfakta veya ısınma amaçlı kullanılan doğalgaz ve içme sularında bulunan radon da bina içi konsantrasyonu artırmaktadır” denildi. 

Sağlık Bakanlığının  raporunda, binalardaki radon kaynağının önemli bölümünün yüzde 90 oranında binanın temelindeki toprak ve kayalardan kaynaklandığına, çatlaklardan ev içine sızmaların olduğuna da dikkat çekildi. 
Radon tespit edilen evlerde mekanların polietilen denilen özel bir malzemeyle kaplanması ayrıca bina temelinde çatlak veya su sızıntısı olan binaların onarıma girmesi gerekiyor. 

Sağ­lık Ba­kan­lı­ğı ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumu  or­tak ça­lış­ma­sı ile 2015
’te 81 il­de be­lir­le­nen ev­le­re ra­don sen­sor­la­rı yer­leş­ti­ri­le­cek. Öçüm ci­haz­la­rı 2 ay­lık in­ce­le­me ger­çek­leş­ti­re­cek. So­nuç­la­ra gö­re kan­ser uya­rı­sı ya­pı­la­cak. 

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV