06 Aralık 2016 Salı

Fındık Kabuğu Kansere Şifa Olacak!!!

Düzce Üniversitesinin 5 yıldır sürdürdüğü çalışmalarda ,fındık kabuğunda kemoterapi de kullanılan ilaçların etkin maddesi olan paklitaksel maddesinin doğal olarak bulunduğu açıklandı. Bu maddenin ülke ekonomisine kazandırma çalışmaları devam etmekte.

09 Aralık 2014 Salı 12:54
Bu haber 1631 kez okundu
Fındık Kabuğu Kansere Şifa Olacak!!!
 Düzce Üniversitesinin 5 yıldır sürdürdüğü çalışmalarda , fındık kabuklarından kemoterapi ilaçlarının etkin maddesi olan paklitaksel maddesinin yerli ilaç sanayine kazandırılmasına çalışılıyor.Fındık kabuğunda doğal olarak bulunan paklitaksel maddesi bu çalışmalar  ile ülke ekonomisine ve ilaç sanayine kazandırılacak.
Düzce Üniversitesi ,Fen Edebiyat Fakültesi, Kimya Bölümü öğretim üyesi Prof.Dr. Halil İbrahim Uğraş yaptığı açıklamada,hem fındığın kendisi hemde kabuğu ile ilgil yeteri kadar araştırma yapılmadığını, 2000 yılında Amerika'da fındık kabuğu üzerine yapılan araştırmalarda kemoterapide kullanılan ilaçların aktif maddesi olan ve fındık kabuğunda doğal olarak bulunan ''paklitakselin'' maddesinin bulunduğunu belirtti.
1000 ton fındık kabuğundan 4 ila 5 kg civarında paklitaksel olduğunu ifade eden Uğraş,getirisinin kilogram bazında 1 milyon dolar civarında olduğunu ve ekonomiye büyük katkılar sağlayacağını söyledi.

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV