11 Aralık 2016 Pazar

Spor Alanlarıda, Dumansız Hava Sahası Olacak!!!

Gençlik ve Spor Bakanı yaptığı açıklamada ,spor yapılan alanlarında dumansız hava sahası içerisine alınması için çalışma başlatılacağını söyledi .Sigara içilmeyen alanlar genişletiliyor.Artık cami avlusunda bile sigara içmek yasak.Bu tür yasaklara dünyanın pekçok ülkesinde örneklerine rastlanıyor.

24 Ekim 2014 Cuma 13:16
Bu haber 371 kez okundu
Spor Alanlarıda, Dumansız Hava Sahası Olacak!!!
Dumansız hava sahası olarak kabul edilen alanlar genişletiliyor. Cami avlusunda sigara içilmesinin yasaklanmasından sonra şimdide spor alanlarında ve çevresinde sigaranın yasaklanması gündemde. Gençlik ve  Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, spor  alanlarında tütün ve mamullerinin tüketilmesi yasağının genişletilmesi için çalışma başlatacaklarını söyledi.

Bakan yaptığı açıklamada, son dönemde yeni bir uygulamayla cami avlularında sigara içilmesinin yasaklandığını hatırlattı.

Bu kapsamda  spor tesisleriyle ilgili çalışma başlattıklarını anlatan Kılıç, " Spor tesislerimizin içinde sigara kullanımı zaten yasak ancak tesiste olmasa bile sınırlar içinde sigara kullanımlarını görüyoruz. Şimdi bu yasağın biraz daha genişletilmesi konusunda hukukçularımızı çalıştıracağız. Belki mevzuatımızda genişletmeyle ilgili bir durum söz konusuysa bu, değişikliğe gitmeden yapabileceğimiz bir şeydir" dedi.

Kılıç, spor alanları ve çevresinde sigara yasağıyla ilgili dünyada pek çok örnek bulunduğunu aktardı.

Sportif eğitim ve  spor  kurumlarının yanında sigara içilmesini bertaraf edeceklerini vurgulayan Kılıç, özellikle futbol maçlarında, tribünlerde yasağa uyulmadığı yönünde şikayetler aldıklarını bildirdi.

Yasakla ilgili hangi kuruluşların yetkili olduğunun bilindiğini ifade eden Kılıç, şöyle konuştu:

"Bu noktada yapabileceğimiz şey, yetkilerin kullanılmasının hatırlatılması. Aslında stadyuma giden vatandaşlarımızın zaten bunu kendiliğinden yapması gereken bir şey diye düşünüyorum. spor rmüsabakasına geliyorsunuz. Sigaranın bununla pek bağdaşır tarafı yok açıkçası. Dolayısıyla zaten birçok Avrupa ülkesinde yasak. ABD'de başka yasaklar da var. Yasak olan açık alanlar var. Mesela üniversite kampüslerinde yasak. İçecek olan kişi, kampüsün dışına çıkıyor ama stadyumlardaki bu sigara yasağının uygulanması noktasındaki konuyu da masaya yatıracağız. Gereken neyse yapacağız. dedi.

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV