04 Aralık 2016 Pazar

Zatürre Nedir?Zatürrenin Belirtileri Hakkında Detaylı Bilgi!!!

Zatürre, zatürre nedir?Zatürre belirtileri, zatürre en çok kimlerde görülür? zatürre tedavisi, zatürre hangi organımızla ilgilidir? Zatürre hakkında detayları...

18 Kasım 2016 Cuma 09:34
Bu haber 5148 kez okundu
Zatürre Nedir?Zatürrenin Belirtileri Hakkında Detaylı Bilgi!!!
 Akciğer dokusunun iltihaplanarak süngersi yapısını kaybetmesine  neden olan , pnömoni olarak da bilinen dünyanın en eski hastalıklarından  biridir.Zatürreye neden olan başlıca etkenlerden biri bakterilerdir.Virüs ve mantarlarında zatürreye neden olduğu bilinir.Ölümle sonuçlanma olasılığı olan ciddi bir hastalıktır.

Hastalığın başlıca belirtileri öksürük, ateş ve çoğu zaman da pas renginde olan koyu renkli  balgamdır.Küçük yaştaki çocuklarda görüldüğü gibi yaşlılarda da görülebilir.Hastalık yaşlı kişilerde sinsi olarak başlar ve zatürre izlenimi vermeyebilir.Yaşlılarda öksürük az olabilir hiç balgam da çıkmayabilir.Ancak hastada bitkinlik kendini gösterir.Zatürreye sebep olan bakteriler  , kan ile vücuda dağılarak  beyin zarında da menenjit gibi son derece ciddi enfeksiyonlara sebep olur.

Zatürreye sebep olan streptokoküs pnömoni, üst solunum yollarında normal florayla birlikte  hastalığa neden olmadan  barınabilen bir bakteri türüdür.Bu bakteriyi taşıyan kişinin  bunu başkalarına bulaştırma  ve hastalanabilme tehlikesi vardır.Bu bakteri bir metrelik uzaklıktan bulaşabilir.

Zatürre aşısı ,pnömokoklara karşı koruyucu antikorların yapımını sağlayarak organizmayı bunlara karşı kuvvetlendirir.Pnömokokların 80’den fazla çeşidi vardır.Aşı içinde bunların en çok hastalık yapabilme özelliği olan 23 tanesi bulunur.

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV