05 Aralık 2016 Pazartesi

Zatülcenp Nedir?Zatülcenp Hakkında Detaylı Bilgi,hakkında

Zatülcenp ,Zatülcenp nedir?Zatülcenp hastalığının belirtileri ,Zatülcenp çeşitleri, zatülcenp tedavisi, zatülcenp hangi organımıza zarar verir? Zatülcenp hakkında detaylı bilgi....

05 Aralık 2016 Pazartesi 09:36
Bu haber 4651 kez okundu
Zatülcenp Nedir?Zatülcenp Hakkında Detaylı Bilgi,hakkında
 Göğüs boşluğunun içinde oluşan ve akciğerlerin çevresini saran göğüs boşluğunun astarı olarak bilinen zarın iltihaplanmasıdır.Aynı zamanda plörezi olarak da bilinir.Verem, akciğer zarı kanseri, zatürre, akciğer apsesi gibi birçok akciğer hastalığı plörezinin sebebi olabilir.

Zatülcenp, etkilenme derecesine göre üçe ayrılır.Kuru, yaş ve iltihaplı zatülcenp.Ülkemizde çokça görülen bu akciğer hastalığı  her yaşta insanda görülebilir.Verem kontrolünde başarılı olmuş ülkelerde  ve yaşı ilerlemiş hastalarda plevrada sıvı birikimine neden olan başlıca hastalık akciğer kanseridir.

Bu hastalık sonucunda şiddetli göğüs ağrısı olur, kimi zaman bu ağrı karında da  hissedilir.Tedavi olarak bu ağrının giderilmesine ve akciğerleri saran zarlarına  arasında toplanan sıvının boşaltılmasına çalışılır.Kuru öksürük , nefes darlığı ve yan ağrısı gibi  belirtiler  bu hastalığın habercisi olabilir.Ağrı ilk önce göğüs kısmının tek bir noktasında başlar.Daha sonra belirgin özelliği nefes alırken  veya öksürürken  bıçak batıyor hissi vermesidir.Sıvının akciğerleri sıkıştırarak hareketlerine engel olmasından  dolayı bu biriken sıvının miktarına bağlı olarak kişilerde nefes darlığı  da oluşabilir.

Zatülcenpe neden olan akciğer dışı hastalıkların  bazıları şunlardır.Kalp yetersizliği ,tiroid hastalıkları, yemek borusu kanserlerinin plevraya yayılması ,karaciğer sirozu ,Akdeniz ateşi , böbrek yetersizliği , bazı ilaçların kullanımı .

Akciğer röntgeni veya bilgisayarlı tomografi  çekilerek plevra boşluğunda toplanan sıvının yanı sıra sıvıya sebep olan başlıca akciğer hastalığına dair bulgular belirlenebilir.Zatülcenp’te sıvı birikimine neden olan hastalığa yönelik olarak cerrahi veya tıbbi tedavi uygulanır.

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV