04 Aralık 2016 Pazar

Virüs Nedir?Virüs Hakkında Detaylı Bilgi,hakkında

Virüs, virüs nedir?Virüslerin yapıları nasıldır? virüslerin oluşturduğu hastalıklar, virüslerden korunma yolları, virüsler canlı mıdır?Virüsler cansız mıdır? Virüsler canlılar için tehtid midir? Virüsler hakkında detaylı bilgi...

18 Kasım 2016 Cuma 14:08
Bu haber 2928 kez okundu
Virüs Nedir?Virüs Hakkında Detaylı Bilgi,hakkında
 Canlı hücreler üzerinde enfeksiyon oluşturabilen  mikroskobik  taneciklerdir..Bir hücreye yerleşip konak hücreyi enfekte ederek ürerler.Bir virüs, kapsit denilen bir protein örtüsü içinde yer alan genetik malzemeden oluşur.Bakteriofaj,  bakterileri enfekte edebilen  virüslere verilen addır ve kısaca faj olarak söylenir.Latince virüs yani zehir kelimesinden türemiştir.Viroloji ise virüsleri inceleyen  bilim dalıdır.İnsanlar, virüsler sebebiyle  çok sayıda hastalığa yakalanmaktadırlar.Virüslerin sebep olduğu  hastalıkları tedavi etmek zordur.Çünkü  virüsler, antibiyotikler tarafından etki altına alınamazlar.Bunlar için antiviral ilaçlar kullanılır.Bu nedenle virüslerin sebep olduğu viral hastalıklara engel olmak  için en iyi yöntem,  bağışıklığı güçlendiren aşılardır.Virüslerin canlı mı yoksa cansız mı oldukları  tartışma konusu olmuştur.Bir çok virolog tarafından cansız kabul edilirler.Virüsleri canlı kabul edenlere göre  Theodore Schwann tarafından öne sürülmüş olan canlı teorisinin bir istisnası olarak görülürler.Çünkü virüsler hücre değildir.

Virüslerin sebep olduğu hastalıklar;soğuk algınlığı, grip, suçiçeği ,uçuk örnek verilebilir.   Aynı şekilde yine virüslerin sebep olduğu daha önemli hastalıklar da vardır.AİDS, ebola ,çiçek hastalığı gibi.Virüslerin hastalık oluşturma özelliğine ‘’ virülans’’ adı verilir.Bazı virüs türleri , girdikleri hücre uygun olmadığı  zaman çoğalamazlar.Ancak yine de bu hücrelerin genomuna kendilerini dahil etmeyi  başararak yaşamlarını sürdürürler.Bu yöntemle de hücrede bir değişiklik oluşturup hücrenin kontrol edilemez bir biçimde çoğalmasına  neden  olarak  kanser hastalığı ortaya çıkar.

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV