04 Aralık 2016 Pazar

Vikingler Kimlerdir?Vikingler Hakkında Detaylı Bilgi,hakkında

Vikingler ,Vikingler Kimlerdir? Vikjingler nerede yaşamışlardır?Vikinglerin yaşam tarzları nasıldı?Vikingler'in yaşamları, Viking kültürü ,Vikingler hakkında bilmek istedikleriniz....

18 Kasım 2016 Cuma 14:13
Bu haber 2050 kez okundu
Vikingler Kimlerdir?Vikingler Hakkında Detaylı Bilgi,hakkında
 Vikingler, 8.yy’ın sonlarında 9. Yy başlarında deniz seferleri yapan İskandinavyalı savaşçılar , tüccarlar ve denizcilerdir.Doğuda Varekler güneyde Normanlar adıyla anılırlardı.Önceleri yağma amacı güden  bu savaşçılar sonradan ele geçirdikleri topraklara yerleşerek çiftçilik yapmaya başladılar.Shetland Adalarına ,İskoçya’nın kuzeyine ,İngiltere’de Yorkshire kıyılarına , İrlanda’da  Dublin bölgesine , İzlanda’da ve Grönland’ın güney bölgelerine koloniler oluşturdular.Amerika’nın Labrador kıyılarına kadar ulaştıkları düşünülmektedir.Ticaretle de uğraşan Vikinglerin akınları zamanla keşif ve fetih hareketlerine dönüşmüştür. Arkeolojik kalıntılarsa Vikinglerin uğrak yeri olan Pazar kentleri ortaya çıkmıştır.Genellikle köle, kürk, mors ve naval dişleri karşılığında lüks eşya ticareti yapıyorlardı.Amansız savaşçılar olarak Vikingler, kiliseleri yağmalayarak , sürüleri talan ederek , evleri yakıp insanları öldürerek çevrelerine dehşet saçıyorlardı.

Vikingler, ağaçtan yaptıkları heykellerde , grift süslemeleri andıran geometrik barbar dekorasyonuyla  figüretif üslubu birleştirdiler.Köprüsüz ince uzun tekneleri olan onekkjaların popa ve puruvaları  fantastik figürlerle süslüydü.Bu yüzden bunlara drakkar deniyordu.Bu gösterişli gemilerin bir çoğu Tune, Gokstad ve Oseberg’deki kral mezarlarında bulunmuştur.Kalıntılar arasında  üzerinde dekoratif üslupla rune yazıları  kazılmış olan dikili taşlar da vardır.Ramsund’daki dikilitaşların üzeri Sigurd efsanesinin sahneleriyle süslenmiştir.

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV