04 Aralık 2016 Pazar

Tundra, Tundra Nedir?Tundra Hakkında Ayrıntılı Bilgi,hakkında

Tundra, tundra nedir?Tundraların özellikleri, tundralarda yaşayan bitkiler, tundralar hangi iklim özelliklerinde görülür? tundralarda yaşayan hayvanlar, tundralar hakkında detaylar...

21 Kasım 2016 Pazartesi 09:10
Bu haber 2267 kez okundu
 Tundra, Tundra Nedir?Tundra Hakkında Ayrıntılı Bilgi,hakkında
 Yapısında likenlerinde bulunduğu bodur ot topluluklarıdır.Kuzey ülkelerinde rastlanır.Bu bölgeler ,kışın ince bir kar tabakasıyla kaplanır.Tundralar ,yılın tamamına yakın bir süre karlarla örtülü kalır.Bu yüzden kutup bölgesi dışında yetişen bazı ağaçlara burada ancak bodur çalılar halinde rastlanır.

 Birçok yerde toprağın altı sürekli donmuş olarak kalır.Toprağın su altında kalmadığı , aşırı soğuk olmayal bölgelerde  tahıl ve sebze yetiştirildiği gibi hayvanlarda otlatılır.Yazın gelmesiyle birlikte  tudra ikliminin hüküm sürdüğü topraklar,  donmuş tabakanın çözülmesi ile gevşer. Alçakta kalan yerler ise ,yosunlar ve su birikintileriyle örtülü hale gelir.Bu topraklarda organik  madde bakımından zengindir.

Tudralarda  iklim yer yer farklılık gösterir.Kuzey Kutup bölgesinin  bozkır kısımlarında yazın sıcaklık 15 dereceye ulaşırken  kışın -32 dereceye kadar düşer.Alp tudrasında iklim daha ılımandır ve burada en fazla yağış yaz aylarında görülür.Yaz aylarının yağışlı geçmesi  nedeniyle bölge  bölge bataklık ve turbalık bakımından da  zengindir.Yıllık yağış miktarı  20250 mm civarındadır.

Hakim bitki topluluklarını karayosunları ve likenler oluşturur.İskandinavya yarımadasının kuzeyi, Kanada’nın kuzeyi, Grönland adasının kıyı kesimleri  ve Sibirya , tundraların  görüldüğü yerlerdir.Günümüzde tundralarda rengeyiği sürüleri  otlar.Bazı bölgelerde hala samur ve tilkiler kalın kürkleri için avlanmaktadır.Bölgenin diğer hayvanları arasında  kurtlar, tavşanlar,kakımlar bulunur.

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV