07 Aralık 2016 Çarşamba

Tsunami,Tsunami Nedir?Tsunami Hakkında Detaylı Bilgi,hakkında

Tsunami, tsunami nedir?Tsunaminin oluşumu, tsunami ismi nereden geliyor? tsunaminin etkisi , tsunami hakkında detaylı bilgi....

05 Aralık 2016 Pazartesi 09:36
Bu haber 3059 kez okundu
 Tsunami,Tsunami Nedir?Tsunami Hakkında Detaylı Bilgi,hakkında
 Merkezi okyanus veya deniz dibinde olan derin depremlerden sonra zemin çökmesi ve taban kaymasıyla oluşan  dev dalgalardır.

Tsunami kelimesi ,Japonca’da ‘’ liman dalgası’’  anlamına gelir.Japonlar tarafından verilmiş bir isim olan tsunami kelimesi, 15 Haziran 1896 yılında 21000 kişinin yaşamını kaybettiği Büyük Meiji Tsunamisinde Japonların yaptığı yardım çağrısıyla dünya dillerine de yerleşmiştir.Depremlerden sonra oluşan tsunamiler , diğer deniz dalgalarından farklıdır.Tsunamiler, su zerreciklerinin sürüklenmesi ile hareket kazanırlar.Bu durumun bir sonucu olarak etkisi deniz dibinde hissedilmezken ,sığ sulara geldiğinde bazen 30 metreye kadar yükselerek çok şiddetli akıntılar yaratırlar.Tsunami ilk oluştuğunda  tek bir dalga iken kısa süre içinde sayısı artarak çevreye yayılır.Bu dalgaların birincisi ve sonuncusu genelde zayıf etkiye sahiptir.Fakat diğer dalgalar etkilerini kıyılarda şiddetli biçimde hissettirebilecek  bir enerjiyle iletirler.

Tsunamiler yalnızca şiddetli depremlerde değil  küçük depremler sonucunda da oluşabilirler.Bu nedenle büyük veya küçük ayırt etmeden tüm depremlerden sonra tsunamilere karşı dikkatli olunmalıdır.Tsunami , fazla sayıda dalgadan oluşabileceği için gelen ilk dalgalardan sonra tehlikenin geçtiğini düşünmek hatalı olur.İlk dalgadan sonra gelecek  dalgalar daha şiddetli  ve daha büyük olacaktır.

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV