08 Aralık 2016 Perşembe

Tebeşir,Tebeşir Nedir?Tebeşir Hakkında Detaylı Bilgi,hakkında

Tebeşir, Tebeşir doğada neden oluşur?Tebeşir ile okullarda kullanılan tebeşir aynı mıdır? Tebeşiri oluşturan madde,Tozsuz Tebeşir yapım işlemi , pudra tebeşir ile okullarda kullanılan tebeşir aynı mıdır? Tebeşir hakkında detaylı bilgi....

05 Aralık 2016 Pazartesi 09:36
Bu haber 2795 kez okundu
 Tebeşir,Tebeşir Nedir?Tebeşir Hakkında Detaylı Bilgi,hakkında
 Birbirine gevşek bir şekilde  bağlanmış olarak bulunan çok ince toz halindeki  bir çeşit kireç taşıdır.Kireç taşı, kalsiyum karbonat mineralidir.Tebeşir, kalsiyum karbonatla birlikte  silis tanecikleri , çakmak taşı tozu  ve az miktarda da balçık mineralleri içerir.

 Milyonlarca yıl önce  deniz diplerinde birikmiş olan foraminifere ve cocolith gibi  mini mikroorganizmaların kabuklarıdır.Avrupa’da Fransa, İngiltere ve İsveç’te Kuzey Amerika’da Alabama ve Teksas’ta  bol miktarda tebeşir bulunur.

Saflaştırıldıktan sonra porlant çimento yapımında ve dezenfektan olarak kullanılır.İşlendikten sonra tebeşirin pudra haline getirilmesiyle kullanım alanı daha da genişlemiştir.Pudra halindeki tebeşir , lastik, kağıt, cam macunu , marley gibi birçok yerde dolgu malzemesi olarak kullanılmaktadır.

Okullarda  kullanılan tebeşir ise ;tam olarak doğal tebeşirden yapılmamaktadır.Bunlar çok ince tebeşir tozunun , renk maddeleri ve suda eriyen yapıştırıcılarla karıştırıldıktan sonra kalıplara dökülerek elde edilmiş bir türdür.Amerika’da tozsuz tebeşirler yapılmıştır.Ülkemizde ise 1982 yılında üretilmiş, bunların içine zehirli olmayan bir takım maddeler karıştırıldıktan sonra kağıt kalıplara dökülmekte  bu şekilde tozsuz tebeşir elde edilmektedir.

Metal ve taş  üzerine yazı yazmak için kullanılmakta olan tebeşirler, bal mumu ,sabun, reçine  ve lamba karasından imal edilmektedirler.

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV