02 Aralık 2016 Cuma

Tanrı'nın Varlığına Dair Tezler Nelerdir?

Tanrı’nın varlığına dair öne sürülen tezler nelerdir? Tanrı’nın var olup olmadığını ortaya atan ilk kim olmuştur? Tanrının var olup olmadığını öne süren tezler hangileridir?

15 Nisan 2016 Cuma 17:21
Bu haber 2252 kez okundu
Tanrı'nın Varlığına Dair Tezler Nelerdir?
Birçok insan inananlar ve ateistler gibi tanrının varlığını tartışmasına rağmen bu ispat edilemez Aristoteles den beri filozoflar bunu başarmayı denemişlerdir tanrının varlığına dair öne sürülen tezlerin üç çeşidi vardır. İlki ontolojik kanıt olarak adlandırılır ve ortaçağ filozofu Canterbury ‘li Aziz Anselmus’a (1033-1109) uzanır aziz Anselmusun kendi teorisi daha karmaşık olmakla beraber ontolojik tezin temel şekli şöyledir;

Tanrı mümkün olan en mükemmel varlıktır

Var olmak var olmamaktan daha mükemmeldir.

Eğer tanrı var olmasaydı mükemmel varoştan yoksun kalırdı

O halde tanrı vardır

Tanrının varlığına dair ikinci çeşit tez, kozmolojik olandır kozmolojik tezin temel formu var olan herşeyin bir ilk sebebi kendisine sebep olunmayan bir sebebi olması gerektiğini öne sürer bu ilk sebep tanrı olmalıdır çünkü Tanrı'dan başka hiçbir şey sebep olmadan var olamaz. Kozmolojik tezdeki bir varyasyon tanrı dışında her şeyin şartlara bağlı olduğunu diğer bir anlatımla geri kalan her şeyin var olmamasının mümkün olduğunu öne sürer. Ama her şarta bağlı olan şey kendisinin gerekli olduğu bir sebebe muhtaçtır bu gereken sebep Tanrıdır.

Üçüncü tez  tasarım tezidir mantıken diğer ikisi kadar kesin olmamakla birlikte dünyanın sahip olduğu özellikleri açıklamanın en iyi yolunun zeki bir tasarımcı tarafından yaratıldığını hipotezi olduğunu iddia eder dünyanın özelliklerinden sıklıkla yaşamı mümkün kılan fizik kanunları organizmaların çevrelerine uyum sağlaması ve insanların zeki ve kendinin farkında olması gerçeği arasındaki birlik içinde bahsedilir.

Anahtar Kelimeler: Tanrının Varlığı

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV