07 Aralık 2016 Çarşamba

Talmud, Talmud Nedir?Talmud Hakkında Detaylı Bilgi

Talmud , talmud nedir?Talmud 'un Yahudiler için önemi, Talmud'un içeriği nedir?Talmud hakkında detaylı bilgi...

05 Aralık 2016 Pazartesi 09:36
Bu haber 2428 kez okundu
 Talmud, Talmud Nedir?Talmud Hakkında Detaylı Bilgi
 Yahudilerin kutsal olarak kabul ettikleri bir kitaptır.Yahudi medeni kanunu , tören kuralları ve  efsanelerini kapsayan metinleri içerir. Aslında bir nevi hukuk  ansiklopedisidir.Tarihçiler, Yuda Hanasi adındaki bir haham tarafından yazıldığı görüşündedirler.Yahudi halkının tarihini , gelenek ve göreneklerini konu alır.300 yılda dertlenmiştir.Derlenmesi MS.4 yy.’ın başlarından 6.yy’ın sonlarına kadar sürmüştür.Mişna  ve Gemara adlı iki bümanölüme ayrılmıştır.Bazı tarihçiler, Gemara’yı dar anlamda Talmud olarak tanımlamayı tercih etmişlerdir.

Talmud’un iki versiyonu vardır.5.yy’a ait olduğu kabul edilen ancak daha eski dökümanları  da içeren Babil Talmudu  ve daha eski olan Filistin  ve Yeruşalayim(Kudüs) Talmudu.

Yahudilere göre, Talmud’a inanmayan  gerçek anlamda  bir Yahudi sayılmamaktadır.Nitekim Karaim ve Habeşistan Yahudileri sadece Tevrat’a inandıkları için hakiki Yahudilikten  uzak tutulmuşlardır.Yahudilerin çoğunluğu Tevrat kadar Talmud’a da  hürmet eder,Talmud’un ilkelerinin  değiştirilemez ve tartışılamaz  olduğunu düşünürler.

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV