11 Aralık 2016 Pazar

Talmud Nedir? Talmud Hakkında Detaylı Bilgi

Talmud Nedir? Talmud kimlere aittir? Talmud kaç kısımdan oluşur? Mişna nedir? Gemara nedir? Mişna ve Gemara nasıl oluşur. Talmud Bavli nedir?

08 Aralık 2016 Perşembe 15:08
Bu haber 2113 kez okundu
Talmud Nedir? Talmud Hakkında Detaylı Bilgi
Talmud, Tevrat üzerine hahamların yüzlerce yıllık yorumlarını derler ve Yahudi dininde temel bir metin olarak görülür. Talmud iki kısımdan oluşur ilki Mişna’dır. Tevrat ilk başta Musa’ya  indirildiğinde yazılı metne bir dizi sözü öğretinin eşlik ettiğine inanılır. MS 200 civarında Yahudi tapınakları yıkılmıştı ve toplu sert baskıların hedefindeydi bu ikincil öğretileri kaydetmek gerekli olmuştu. Talmud un ikinci parçası Gemaradır. Gemara, hahamların Mişna’ya dair tartışmalarından oluşur. Mişna mutlak fikirler  k.maraş hahamların vişneye dair tartışmalarından oluşur vişne mutlak fikirler içerirken amara farklı fikirlerin bir diyalog halinde yazılır en yaygın olarak kaydedilen ve kullanılan komut milattan sonra 400-600 yılları arasında derlenen, Aramice olan Talmud Bavlidir. Kudüs’ten gelen ikinci bir Talmud daha vardır, ama bu versiyonda öğretiler daha bölük pörçüktür ve anlaşılması oldukça zordur.

 Talmud Yahudi hukukunun bir kaynağı olarak görülür ve toplumda ortaya çıkan kavgaları karara bağlamak için kullanılırdı dini ve laik kanunlar geleneksel olarak Yahudi topluluklarda aynı iken Talmudun oldukça değişen uygulamaları vardı.

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV