06 Aralık 2016 Salı

Süt Dişlerimizin Önemi Nedir?

Süt dişlerinin önemi edir? Kalıcı dişlerin çıkmasında süt dişlerinin önemi var mıdır?Kalıcı dişlerimiz kadar süt dişlerimiz de önemli midir?Süt dişlerinin kalıcı dişlerle birlikte bilimsel olarak önemi nedir?

05 Aralık 2016 Pazartesi 09:36
Bu haber 438 kez okundu
 Süt Dişlerimizin Önemi Nedir?

Dişler, konuşma ve çiğneme işlevlerinin düzgün şekilde yerine getirilebilmesi için  gereklidir.İlk dişlerimiz  olan süt dişleri  çıktıktan birkaç yıl sonra düştükleri ve yerlerini kalıcı dişlere bıraktıkları  için genellikle çok önemli olmadıkları düşünülür.Ancak kalıcı dişlerin düzgün ve sağlıklı bir biçimde çıkabilmesinde çok önemli  rolleri vardır.Bu  nedenle  süt dişlerinin korunması  ve bakımına  özen gösterilmesi hayli önemlidir.

Süt dişleri henüz anne karnındayken  oluşmaya başlar.Normal bir insanda 20süt dişi bulunur.Öndeki kesici süt dişlerinin  ömrü yaklaşık 5 yıl , arkadaki öğütücü süt dişlerinin ömrü  yaklaşık 9 yıldır.Süt dişlerinin tamamı  çıktıktan sonra kalıcı dişlerin oluşma süreci başlar.Süt dişleri çok dayanıklı değildir.Kökler oluştuktan yaklaşık 3 yıl sonra tepe kısımlarından aşınmaya başlar.Belirli bir süre diş düşer  yerine kalıcı diş gelir.

Eğer çocuklar, süt dişlerini çok erken kaybederlerse  yerine gelecek olan kalıcı dişin oluşum süreci tamamlanmadığından  yandaki dişler zamanla kayarak oluşan boşluğu kapatır.Dolayısıyla zamanı geldiğinde  kalıcı dişin çıkabilmesi için  yer kalmaz. Kendine yer bulmaya çalışan kalıcı diş  çıkarken hem diğer  dişlerin yerinin değişmesine neden  olur hem de kendisi doğru yerden çıkmaz. Bu nedenle süt dişleri erken dönemde  düşer yada çekilmeleri gerekirse  çeşitli yöntemler kullanılarak  yerlerinin korunması gerekir.

 Çiğneme ve konuşma  işlevlerinin yanısıra düzgün bir şekilde çıkmasına  kılavuzluk da eden süt dişleri ağız sağlığı  açısından hayli önemlidir.

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV