02 Aralık 2016 Cuma

Süblimleşme, Süblimleşme Nedir?Süblimleşme Hakkında Detaylı Bilgi

Süblimleşme , süblimleşme nedir?Süblimleşmenin görüldüğü maddeler, Süblimleşmenin olması için gerekli olan şart, süblimleşme hakkıda bilmek istesdikleriniz....

23 Kasım 2016 Çarşamba 10:29
Bu haber 3138 kez okundu
Süblimleşme, Süblimleşme Nedir?Süblimleşme Hakkında Detaylı Bilgi
 Bazı katı maddeler, ısıtıldıklarında  sıvı hale geçmeden  doğrudan gaz hale geçerler.B u olaya süblimleşme denir.Naftalin, ernet, ve bazı koku yayan  maddelerin zamanla azaldığı görülür.Fakat sıvılaştıkları  hiç görülmez. İşte bu tür maddelerde  süblimleşme olur.

Kuru buz olarak bilinen  donmuş karbondioksit  de sümlimleşmeye örnek olarak gösterilebilir.Oda koşullarında  kuru buz, doğrudan karbondioksit gazı haline geçer.İyotta ısıtıldığında mor bir gaz olarak süblimleşir.

Kuyruklu yıldızlarda yada güneşe çok yaklaşan  maddelerde de sümlimleşme olur.Yüksek ısıdan dolayı katı madde, gaz haline geçer.Bu yüzden geçtiği yerde  bir iz bırakır.Süblimleşme , tersten deolabilir.Yani bir madde , gaz fazından direkt olarak katı hale geçebilir. Buna örnek olarak , su buharına doymuş olan havayı verebiliriz.Bu durumdaki hava , hızla suyun donma noktasının (0 derece) altındaki bir sıcaklığa indirgenirse , su buharının yerini buz ve kar tanecikleri alır.

Bir bileşiğin süblimleşmesi için , erime noktasının altındaki  bir sıcaklıkta göreceli olarak yüksek  buhar basıncına sahip olması gerekir.Bazı katı maddelerde  tanecikler arası çekim kuvveti düşüktür.Bu da süblimleşme olayının gerçekleşmesine neden olur.

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV