04 Aralık 2016 Pazar

Sodom ve Gomora Hikayesi Nedir? Sodom ve Gomora Detaylı Bilgi

Sodom ve Gomora Hikayesi Nedir? Sodom ve Gomora Hikayesinin özünde ne anlatılmaktadır. Sodom ve Gomora hikayesinde cezalandırılanlar kimlerdir? Sodom ve Gomora Nedir?

15 Nisan 2016 Cuma 17:21
Bu haber 1916 kez okundu
Sodom ve Gomora Hikayesi Nedir? Sodom ve Gomora Detaylı Bilgi
Sodom ve Gomora hikayesi İncil'de yaratılış kitabının geçer Sodom ve Gomora Şeria nehri Vadisi'nde bulunan iki kasabadır. Bu kasabaların sakinleri günaha girince Tanrı onları yok etmek ister. İbrahim kötülerle beraber masumların öldürülmemesi gerektiğini söyleyerek buna karşı çıkar. Tanrıda İbrahim 10 değerli insan bulabilirse kasabaların canları bağışlayacağını söyler ve bir grup meleği soruşturma yapmaya gönderir. Melekler İbrahim'in yeğeni Lut’a giderler. Lut melekleri evine davet ederek onlar için yemek hazırlar daha sonra Sodam ahalisinin bir kısmı Lut'un evine gelip bu gece buraya gelen adamlar nerededir onları bize getir ki biz de tanıyalım derler. Lut onların yerine kendi bakire kızlarını sunar ama Sodomlular tatmin olmaz. Bu noktada durumun vahim olduğunu gören melekler Lut’un ailesi ile birlikte Sodomun dışına çıkmasını isterler. Onlara kaçarken arkalarına bakmamalarını öğütlerler. Lut yakınlardaki bir kasabaya kaçmayı başarır ama sodom ve gomora yok edilirken arkasına bir bakış atar eşi tuzdan bir heykele dönüşür.

Sodom ve Gomorra sakinlerinin gerçekte nasıl bir günah işlediği açık değildir geleneksel olarak Yahudileri bu insanların misafir sevmediği için günah işlediğine inanırlar hikaye Tevrat'ta tanrının İbrahim'in misafirperverliğini ne kadar takdir ettiğini anlatıldığı kısımda hemen sonra gelir İbrahim iyi davranış ile Sodomluların ziyaretçilerine tepki göstermesi tam bir zıtlık sergiler beraber düşünüldüğünde bu iki hikaye iyi bir ev sahibi olmanın önemi vurgulanıyormuş gibi görünmektedir. Diğer taraftan muhafazakar Hıristiyanlar Sodomluların günahlarını oldukça farklı yorumlar bazılarına göre sodom halkına melekleri tanıma talebi esasında üstü kapalı bir cinsel ilişki kurma talebidir bu görüşe göre Sodomun erkekleri homoseksüeldi ve tanrı onları cinsel eylemlerinden dolayı cezalandırdı.

Anahtar Kelimeler: Sodom Ve Gomora Hikayesi

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV