04 Aralık 2016 Pazar

Sinüzit ,Sinüzit Nedir?Sinüzit Hakkında Detaylı Bilgi

Sinüzit, sinüzit belirtileri, sinüzit tedavisi, sinüzit nasıl bir hastalıktır?Sinüzit hakkında bilmek istedikleriniz....

24 Kasım 2016 Perşembe 08:11
Bu haber 2555 kez okundu
 Sinüzit ,Sinüzit Nedir?Sinüzit Hakkında Detaylı Bilgi
 Yüz kemiklerinin burun boşluğuna açılan sinüs denen boşlukların  iç yüzünü kaplayan mukozanın iltihaplanmasına ve boşlukta cerahat toplanmasıdır.

Çene, alın ve şakak kemikleri içinde bulunan ve buruna açılan içleri  hava dolu boşlukların , sinüslerin iltihaplanması sonucu ortaya çıkan   ve çok sık görülen bir hastalıktır.Sinüzit , açık ve kapalı olarak ikiye ayrılır.Açık olanlar , buruna boşalırlar.Kapalı olanlar boşalmayıp içeride basınç yaparak şiddetli ağrıya sebep olurlar.Yüzme ,dalma , kazalar ve çarpmalar , diş çektirme  , bir madende çalışma gibi.Üst çenenin her iki tarafında  bulunan maksiller sinüzit ,alında kaşların üzerinde  frontal sünis iltihabına da frontal sinüzit denir.Ancak halk arasında hepsi de sünizit olarak adlandırılır.Çocuklarda ise en sık  burun kökünün arka üst kısmında bulunan etmoid sünisler etkilenir.

Sünizit hastalığının başlıca belirtileri :baş ve göz ağrısı halsizlik ,yüksek ateş,  burun akıntısı ve tıkanıklığı , geniz akıntısı,   balgam ,alın bölgesinde ağrıdır.

Akut sünizit, uygun bir antibiyotikle  bir hafta on gün içerisinde  tedavi edilir.Kronik sinüzitte  antibiyotik verilir, frontal sinüs iğne ile  yıkanabilir.Ameliyatla sinüsün içi boşaltılabilir, mukoza alınabilir yada alın sinüzitinde  sinüs yağ dokusu ile doldurulabilir.

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV