09 Aralık 2016 Cuma

Safra Kesesi, Safra Kesesi Nedir?Safra Kesesi Hakkında Detaylı Bilgi

Safra kesesi ,Safra Kesesi Nedir?Safra Kesesi ne işe yarar? safra kesesinin önemi ve safra kesesinin yapısı, safra kesesi hakkında bilmek istedikleriniz...

08 Aralık 2016 Perşembe 15:08
Bu haber 2583 kez okundu
 Safra Kesesi, Safra Kesesi Nedir?Safra Kesesi Hakkında Detaylı Bilgi

Karaciğerin alt kısmında bulunan , armut şeklinde bir öd kesesi.Safra , karaciğerin salgıladığı akıcı, acı, sarı(hava ile karşılaşınca yeşil olur) , hafif alkali bir sıvıdır.Yüzde 97’si sudan ibarettir.İçinde eriyik halinde çeşitli maddeler bulunur.Bunlardan safra tuzları  ve safra boyaları  sırf safraya has maddelerdir.Ayrıca maden tuzları çökeldiği zaman safra taşlarını meydana getiren kolesterol gibi maddelerde bulunur.

Safra kesesinin görevi, karaciğer tarafından salgılanan safra sıvısını ya doğrudan doğruya yada safra kesesinde bir süre kalıp  bazı değişikliklere uğradıktan sonra koledok kanalı yoluyla 12 parmak bağırsağına göndermektir.Safra kesesinin boyu 6-7 cm. hacmi ise 100mm. Kadardır.

Safra kesesinin  içinde enzim bulunmadığından , safra tam anlamıyla bir sindirim özsuyu değildir ama yine de sindirimde önemli rol oynar.Pankreas öz suyu ile birlikte  mide kimüsünün asidini nötralize eder.Bağırsaktaki sindirilecek maddelerin yüzey gerilimini azaltan safra tuzları sayesinde yağ damlacıklarını ince emülsiyon haline getirerek  bunların pankreas lipazı (yağların parçalanmasından sorumlu enzim grubu) ile temas yüzeyini artırır.Bu suretle lipazın etkimesini kolaylaştırır.Öte yandan safra , kalsiumun bağırsak tarafından emilmesini kolaylaştırır, bağırsağın peristaltik hareketlerini güçlendirir,bazı artıkların  dışarıya atılmasında yararlı olur.Ayrıca bağırsak florasının  bakteriyolojik dengesinde önemli rol oynar.

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV