04 Aralık 2016 Pazar

Radyokarbon Yaş Testi!!

Radyokarbon Yaş Testi,radyokarbon yaş testi nedir? Radyokarbon yaş testi nasıl uygulanır?radyokarbon yaş testinin amacı nedir?radyokarbon yaş testi hakkında her şey

15 Nisan 2016 Cuma 17:21
Bu haber 2130 kez okundu
Radyokarbon Yaş Testi!!
Williard F.Libby ,Chicago Üniversitesinde radyokarbon yaş testini geliştirdi ve kimya alanında 1960 yılında Nobel Ödülünü kazandı. Bilim insanları, bir zamanlar yaşayan organizmaların yaşını belirlemek için radyokarbon yaş testini kullanırlar.Yöntem, kemik ve kumaştan tahta ve samana herşeyi kesin bir şekilde tarihleyebilir.Bilim insanları ,organizmada ölür ölmez bozulmaya ve yok olmaya başlayan ender görülen bir karbon formu olan Karbon 14 'ün tabakalarını ararlar.Cisim ne kadar eskirse o kadar az karbon 14 içerecektir.
Yeryüzünde yaşayan tüm organizmalar ,karbona dayalıdır.Normal karbon atomlarının altı protonu  ve 6 nötronu vardır.Ancak bazen yeryüzünün atmosferine giren kozmik ışınlar , nitrojen atomları yağmuruna tutar.Karbon 14 denen özel bir tip radyoaktif karbona dönüşür.Karbon 14 'ün normal karbondan 2 tane daha fazla nötronu vardır.Karbon 14'ün yarı ömrü 5730 yıldır.
Bitkiler ve hayvanlar ,karbon 12 ile karbon 14'ü birbirinden ayıramaz.Ölene dek her ikisini de tüketirler.Ancak bir bitki veya bir hayvan öldüğünde  organizmadaki karbon 14 seviyesi azalmaya başlar.(Karbon 14 çürümeye başlar ve organizma artık karbon tüketmediği için   yeniden tazelenemez)Aynı zamanda denekte karbon 12 miktarı sabit kalır. Çünkü karbon 12 parçalanmayan , sabit bir moleküldür.Bilim insanları ,ölü bir cismin yaşını belirlemek için karbon 14 oranını ve karbon 12 oranını , yaşayan bir dengindeki oranlarla karşılaştırırlar.

Ölü bir cisim, yaşayan bir cismin yarı oranına sahipse o zaman yaklaşık 5730yıl yaşındadır.Çünkü karbon 14'ün yarı ömrü 5730 yıldır.Eğer oran yaşayan cismin dörtte biri kadar ise o zaman cismin yaşı 11460 yıldır.Eğer bir cisim 60000yıldan çok daha yaşlıysa bilimsel olarak kullanılabilecek kadar karbon 14 kalmamıştır.

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV