02 Aralık 2016 Cuma

Platon Kimdir? Platon Hakkında Detaylı Bilgi

Platon Kimdir? Platon nerede doğmuştur? Platon’un eserleri hangileridir? Platon’un kavunduğu görüş nedir? Platon’un felsefi öğretilerinin temeli neye dayanır?

15 Nisan 2016 Cuma 17:21
Bu haber 2511 kez okundu
Platon Kimdir? Platon Hakkında Detaylı Bilgi
Platon milattan önce (427-347) beşinci yüzyıl  Atinasın’da zengin bir  ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi onun mevkisinde ki genç bir Atinalı'dan siyasetle uğraşması beklenirdi ama Platon onun yerine hocası Sokrates izinden giderek filozof oldu Platon'un felsefi yazılar iki veya daha fazla karakterin felsefi bir sorunu tartıştı diyaloglardan oluşur. Diyalogların çoğunda ana karakter Sokrates’dir. Platon diyaloglarında hiç konuşmasından dolayı araştırmacılar şu soruyla karşılaşırlar; Platon'un Sokrates'in ağzından dile getirdiğini acaba ne kadar Platonun kendi felsefesiydi ve ne kadarı sadece Sokrates’ten aktardığıydı.

Birçok bilgin platonun erken dönem diyaloglarının Sokrates'in ön edebi bir karakter haline geldiğine inanmışlardır. Platon idealar kuramı ile bilinir yani soyut maddi olmayan şeyler bu dünyadaki fiziki nesneler tarafından taklit edilir Platon'un felsefesine ait diğer bilinen bir görüş ise tüm bilginin hatırlamadan ibaret olduğunu platon ruhun maddi olmadığını ve bir bedene yerleşmeden öncede var olduğuna inanmıştır. Cisimleşmeden önce ruh duygusal bir algılama ile sınırlandırma dan bilgisi başka bir tarafa yönlendirmeden ideaları biliyordu insan doğuştan bir şeyleri bilir ve ruhlar bildiklerini yeniden hatırlatır ayrıca platon ruhu yeme içme ve cinsellik gibi duygusal zevkleri arzulayan iştahsal kısım; şan ve şeref arzulayan irade kısmı; ideaları anlamayı arzu eden akılsal kısım olmak üzere üçe ayırır. Devlet’te Platon adil bir hu ve adil bir devlet arasında kapsamlı bir benzetme kurarak ruh için adil olmanın ne demek olduğunu anlatmıştır. Platon ideal adil bir devleti, ruhun bu üç kısmına karşılık gelen yurttaş gruplarına sahip olması ile tanımlar. Bu grupların insan ruhunda olduğu gibi birbirleriyle uyumlu bir biçimde etkileşimde bulunması gerektiğine inanmıştır. Platon hem ruhta hem de devlette akılsal yanın hakim olmasını savunurdu.

Anahtar Kelimeler: Platon

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV