08 Aralık 2016 Perşembe

Plasebo Etkisi Nedir? Plasebo Detaylı Bilgi

Plasebo Etkisi Nedir? Plasebo etkisi nasıl gözlemlenir? Plasebo tedavisi nasıl uygulanır? Plasebo bir tedavi türü müdür? Plasebo tedavisi ne zamandan beri itibar görmeye başlamıştır?

05 Aralık 2016 Pazartesi 09:36
Bu haber 2075 kez okundu
Plasebo Etkisi Nedir? Plasebo Detaylı Bilgi
 Plasebo etkisi; hiçbir değeri olmayan bir tedavinin faydalı tesiridir. Kendisine tuzlu su enjekte edilen veya bir şeker hapı verilen hasta biri çoğunlukla kendini daha iyi hisseder bu sonuç migren sırt ağrısı ve depresyon gibi öznel olarak değerlendirilen bozukluklar için özellikle geçerlidir. Plasebo etkisi ilaçla tedavi yüklediğimiz iyileştirici değerin önemli bir kısmına tekabül eder.

Acının ilaçla tedavisinde plasebo etkisi kısmen beyin kimyası ile açıklandı beyin acıyı yaşadığı zaman endorfin acıyı hafifletmek için doğal morfin gibi davranan kimyasallar salgılar beyin görüntüleme çalışmaları ilaç olduğu düşünülerek alındığında endorfin salgılamasının tetiklendiğini göstermiştir nörolojik olarak bakıldığında bir kişi gerçekten de ilaç almış gibidir.

Bir de daha az anlaşılmış ama eşit derecede güçlü etkisi vardır insanları bir ilacın olumsuz yan etkilerini deneyimleyecekleri söylendiğinde herhangi tıbbi bir neden olmamasına rağmen sıklıkla gerçekleşir bu etkiyi gözlemlemek üzere yapılan bir deneyde insanlara birer şeker hapı verilir ve kusmaya sebep olacağı söylenir deney grubu yüzde 80 inin kusması ile sonuçlanır diğer bir deneyde kalp krizinden öleceklerini inanan kadınların tamamen aynı tıbbi profile sahip ama risk altında olmadıklarını düşünen kadınlara kıyasla kalp krizinden ölme risklerinin 4 kat daha fazla olduğunu göstermişti. Hasta olduğunuzu düşünmek sizi hasta eder tıbbi tedavinin bazı alanlarında plasebo etkisinin gittikçe daha büyük yer tuttuğu görünmektedir antidepresan deneylerinde klasik olarak verilen tepki oranı her 10 yılda yüzde 7 artmaktadır 1980 de plasebo verilen depresif insanların yüzde otuzu herhangi bir başka bir tedavi olmasının iyileşti 2000 yılında bu oran yüzde 44 oldu bu değişiklik yaygınlaşan ilaç reklamlarına ve yükselen beklentilere bağlanabilir insanların geneli psikiyatri ilaçları 20 yıl öncesinde olduğundan daha fazla inanmaktadır buda plaseboları daha etkili kılmaktadır.

Anahtar Kelimeler: PlaseboTedavi

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV