08 Aralık 2016 Perşembe

Pisa Kulesi, Pisa Kulesi Nerededir?Pisa Kulesi Hakkında Ayrıntılı Bilgi

Pisa Kulesi, Pisa Kulesinin yapılışı, Pisa Kulesinin tarihi geçmişi, Pisa Kulesi neden eğridir?Pisa Kulesinin özellikleri, Pisa kulesi hakında daha fazlası...

05 Aralık 2016 Pazartesi 09:36
Bu haber 2364 kez okundu
 Pisa Kulesi, Pisa Kulesi Nerededir?Pisa Kulesi Hakkında Ayrıntılı Bilgi
  

Pisa Kulesi, İtalya’nın kuzeyindeki Pisa şehrinde bulunur ve ününü eğik olmasından alır.Katedral  Meydanında yer alan kule, 1063-1090 yıllarında yapılmış Duomo Katedrali’nin çan kulesidir.Ana binadan ayrı olarak yapımına Bonanno Pisanno’nun 1174 yılında başladığı tahmin edilen kule , 1350 yılında tamamlanmıştır.

Pisa Kulesi, üst üste bindirilmiş 6 yuvarlak sütun dizisinden oluşmaktadır.Yaklaşık 60 metre  yüksekliktedir.Çapı 16 metredir.Kulede yaklaşık 300 basamak bulunur.En üstte  çanların bulunduğu 8.kat silindir biçimindedir.Bu katta 2 sütun vardır.Kule , tamamen beyaz mermerden yapılmıştır.

Kule bitirildikten sonra güneye doğru eğilmeye başlamıştır.Bu eğilmenin nedeni temeldeki yumuşak zemindeki çökmeden kaynaklanır.1950’li yıllarda eğilme tehlikeli bir durum alınca  çeşitli takviyelerle kule sağlamlaştırılmıştır.

Günümüzde , kule tepesinden güney yönüne doğru sarkıtılan  bir çekül yaklaşık 4,5 metre açığa inmektedir.Kulenin devrilmeme nedeni  ise ağırlık merkezinin izdüşümünün kendi temel dairesinin içinde kalmasıdır.Kulenin her yıl milimetrenin onda yedisi kadar eğildiği saptanmıştır.

Pisa Kulesi, Pisa’nın güç ve zenginliğinin sembolü olarak Cenova ve Venedik şehirlerine rakip olarak yapılmıştır.Ünlü bilim adamı Galileo’nun doğduğu şehir olan Pisa’da  bu kuleye çıktığı ve tüm cisimlerin aynı hızla  ve aynı fizik kanununa uygun düştüklerine dair deneylerini yapmıştır.

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV