08 Aralık 2016 Perşembe

Periskop,Periskop Nedir?Periskop Hakkında Detaylı Bilgi

Periskop, periskop nedir?Periskopun kullanım alanları, periskop ilk n erede kullanıldı? periskopun yapısı, periskop hakkında bilmek istedikleriniz...

05 Aralık 2016 Pazartesi 09:36
Bu haber 2935 kez okundu
 Periskop,Periskop Nedir?Periskop Hakkında Detaylı Bilgi
 Kara ve deniz savaşlarında harekatı kolaylaştırmak amacıyla güvenli mesafelerden hedefi incelemeye yarayan optik bir gözetleme aletidir.Daha çok denizaltılarda kullanılır.Denizaltıların , deniz yüzeyine çıkmadan yüzeyi görmelerini sağlar.

Periskop ,aslında bir çeşit dürbündür.Ters ve doğru yerleştirilmiş 2 dürbünün bir tüp içine yerleştirilmesiyle oluşturulur.Boyunu uzatmak için ara mercek düzenekleri eklenir.Görüntünün büyümesi ve görüş açısı mercek çaplarına bağlı bir durumdur.Periskop yardımıyla  cisimlerin biçimlerinin yanında hedef, mesafe ve açı göstergeleri eklenmesiyle hedef hakkında daha fazla bilgi toplanır.Günümüz teknolojisindeki çok gelişmiş periskoplarda  fotoğraf makinaları , ekran görüntüleme ve hafızaya alma sistemleri bulunmaktadır.Periskop ilk defa 1. Dünya Savaşı sırasında  siperlerden gözükmeden  hedefin incelenmesi amacıyla kullanılmıştır.Sonrasında tank, top ve denizaltılarda kullanılmaya başlanmıştır.Fiberoptik sayesinde çok ince çaplı  ve uzun periskoplar yapılmıştırHatta bu tür periskoplarla insan vücudunun çeşitli yerleri de incelenebilmektedir.

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV