06 Aralık 2016 Salı

Pastörizasyon, Pastörizasyon Nedir?Pastörizasyon İşlemi Hakkında Detaylı Bilgi

Pastörizasyon ,Pastörizasyon Nedir?Pastörizasyon İşlemi ,pastörize sütün özellikleri, pastörizasyon süte nasıl uygulanır?Pastörizasyon hakkında detaylar...

05 Aralık 2016 Pazartesi 09:36
Bu haber 2379 kez okundu
 Pastörizasyon, Pastörizasyon Nedir?Pastörizasyon İşlemi Hakkında Detaylı Bilgi
 Besinleri içinde bulunan zararlı organizmaları ve bozulma etmenlerinden arındırmak için kullanılan ısıtma ve soğutma sistemidir.

Ünlü bilimadamı Pasteur , bu yöntemi ilk defa sütte denemiştir.Bu amaçla sütü yarım saat 60 derecede ısıtmış ve sonra soğumaya bırakmıştır.Plakalı ısı değiştiricileri kullanarak sıvı besinlerin pastörize edilmesi sayesinde enerji tasarrufu sağlanmakta ,aynı zamanda besini istenilen seviyeye kısa sürede getirmektedir.

Günümüzde en çok kullanım alanı ,pastörize sütlerdedir.Süt dışında, 3 ayrı ısı ve zaman kombinasyonu kullanılarak  bira, meyve suyu, elma şarabı gibi değişik içeceklerde pastörizasyon metodu kullanılmaktadır.Bu işlem sırasında mikrop ve sporlartam anlamıylac ölmez ancak inaktif durumda bulunurlar.Buzdolabından çıkarıldıktan sonra  ve zamanla içindeki mikropların sporları çoğalmaya başlayabilir.Bu nedenle tüketim süresi ile ilgili uyarıların dikkate alınması gerekir.

Sütün pastörizasyonu:Sütün 72-75 derecede  15-20 saniye ısıtıldıktan sonra hemen 5 dereceye kadar soğutulması işlemidir.Pastörize sütlerde katkı maddesi bulunmamaktadır.Özelliklerini ve besin değerini 2-3 gün boyunca korurlar.

UHT(Ultra yüksek ısıl işlem):Sütün 135  derecede 2-6 saniye ısıtılarak hemen oda sıcaklığında soğutulması işlemidir.

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV