04 Aralık 2016 Pazar

Paratoner, Paratoner Nedir?Paratoner Hakkında Detaylı Bilgi

Paratoner, paratoner ne işe yarar?Paratoner neden önemlidir? Paratoner kullanmadaki amaç, paratonerin keşfi, paratoner hakkında bilmek istedikleriniz.

28 Kasım 2016 Pazartesi 12:12
Bu haber 1971 kez okundu
 Paratoner, Paratoner Nedir?Paratoner Hakkında Detaylı Bilgi
 Yıldırımın olumsuz etkilerinden korunmak amacıyla topraklama(elektrik tesislerinde aktif olmayan bölümler ile sıfır iletkenlerin  ve bunlara bağlı  ve bölümlerin bir elektrik yardımıyla toprakla iletken biçimde birleştirilmesi)uygulanarak kullanılan korunma metotlarından biridir.Paratoner sistemi ,yıldırım düşmesi neticesinde  yangınlara karşı alınabilecek en önemli tedbirlerden biridir.

Benjamin Franklin, elektrik yüklerinin artı ve eksi olarak belirlenmesini sağlayarak  yaptığı bazı deneyler sonucunda elektriğin belirli ortamlarda fazla yada eksik ölçülerde  bulunabilen bir sıvı olduğu görüşüne varmıştır.Elektrik eksikliği yada fazlalığı olan cisimlerin birbirini ittiği, eksiklik olan ile fazlalık olanın birbirini çektiğini ileri sürmüştür.Buradaki fazlalık artı elektrik, eksiklik ise eksi elektrik  biçiminde adlandırılır.

Franklin, Leiden şişesiyle ile ilgili deneylerini yaparken , şişeden boşalan elektriğin oluşturduğu kıvıcım  ve çatırtılar ile fırtınalı havalardaki gök gürültüsü ve şimşek arasında bir ilişki kurmuştur.1752 yılında fırtınalı bir havada uçurduğu uçurtma ile bir şişeyi yüklemeyi başarmıştır.Paratoner, Franklin’in bu deneyi ile bulunmuştur.

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV