08 Aralık 2016 Perşembe

Paranoya, Paranoya Nedir?Paranoya Hakknda Detaylı Bilgi

Paranoya, paranoya nedir?Paranoya rahatsızlığının belirtileri, paranoya hastalarının durumu, paranoyanın keşfi, paranoya hakkında detaylar...

05 Aralık 2016 Pazartesi 09:36
Bu haber 2034 kez okundu
 Paranoya, Paranoya Nedir?Paranoya Hakknda Detaylı Bilgi
 Kronik- sistematik hezeyanlarla (saçmalama, sayıklama) muhakeme bozukluğu(gerçeği değerlendirme) yaratan psikiyatrik hastalıktır.

Yunanca ,paranous , düpedüz delilik anlamına gelir.(Para=dışarıda ,nous=akıl, aklını kaçırma) değişik düşünme anlamına da gelir.Psikiyatrik sınıflandırma içinde psikozlar grubunda yer alır.

Paranoya terimi ,eski Yunanlılar zamanında bazı akıl hastalıklarını tarif etmek için kullanılmıştır.1863 yılında , paranoya denilen klinik durum yavaş gelişen ,iyi düzenlenmemiş hezeyanlar ile ortaya çıkıp yaşam boyu devam eden , hayal görmenin yaşanmadığı hastalığı anlatmak amacıyla Kahlbaum tarafından tekrar kullanılmıştır.Paranoyanın tanımı 1893 yılında Kraepelin tarafından ‘’dahili sebeplerden oluşan , düzgün düşüncenin davranış ve isteklerin çok iyi korunduğu , sürekli ve sarsılmaz bir hezeyan sisteminin gili olarak gelişmesi’’ diye tanımlanmıştır.

Halk arasında paranoya daha çok çevresinden aşırı şüphelenen , takıntılı kişiler için kullanılır.Paranoyak kişilerde görülen en belirgin paranoid durumlar ;kıskançlık, takip edilme,zarar görme, icatçılık ,hastalık, platonik aşk sayılabilr.

Paranoya toplumda çok sık görülenbir hastalık değildir.Hastaların gerçek olmayan düşünceleri vardır.Bu da hastanın yaşamını olumsuz etkiler. Hassas ,şüpheci ve kıskanç olabilirler.Mesela ,kıskançlık düşüncesiyle hareket ederek eşinin kendini aldattığını , gizli ilişkileri olduğunu düşünebilir.Eşlerine karşı aşırı kıskançlıktan dolayı cinayet bile işleyebilirler.

Hastaya mantıklı yada geçerli kanıtlar gösterilse bile durum değişmez.Hasta ,sabit ve gerçek dışı düşünceleri konusunda ikna edilemez, hatta ters tepebilir sonucunda bunu yapan kişiye karşı kızgınlık ve düşmanlık duyguları geliştirebilir.Bunun sonucunda ani  ve ciddi saldırılarda bulunabilir.Paranoid hastalar, tehlikeli hasta grubuna girer.

Anahtar Kelimeler: Paranoya Nedir?Paranoya

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV