08 Aralık 2016 Perşembe

Papa, Papa Nedir?Papa Hakkında Detaylı Bilgi

Papa ,papa nedir?Papalığın tarihsel geçmişi, papanın önemi nereden kaynaklanır? papa kimdir? papa hakkında bilmek istedikleriniz.

05 Aralık 2016 Pazartesi 09:36
Bu haber 1984 kez okundu
 Papa, Papa Nedir?Papa Hakkında Detaylı Bilgi
 Papa, Roma Katolik Kilisesinin başıdır.Yunanca, baba anlamına gelen  papa, Roma Katolik Kilisesinin en yüksek makamında bulunan din adamı ve ruhani liderdir.Papa, atalar atası anlamına da gelir.Aziz Petrus, ilk papa olarak kabul edilir.Hriyanlığın  yayılması döneminde papaya bağlı olan bir kısım hristiyanınayrılması sonrasında İstanbul Fener Patriğine bağlı olanlara Ortodoks,Luther’e bağlı olanlara  Protestan, Papaya bağlı olanlara ise Katolik denilmiştir.

Roma İmparatorlarının , Hristiyanlığı kabul etmelerinin ardından Roma Kilisesinin başındaki papalara dini konuları danışmaları papalığın önemini artırmıştır.İznik’te 5. Yy’da toplanan din meclisinde , bölge piskoposlarının en üst makam kabul edilmesiyle ,Roma Kilisesi bütün İtalya’nın en üst din makamı olmuştur.Doğu Kilisesi, 1054 yılında Roma Kilisesinden ayrılınca papalığın batı dünyasındaki etkisi daha da artmıştır.Papalık 10.yy’da bir bunalım geçirmişsede bunu atlatmıştır.

Müslümanlara karşı düzenlenen ,Haçlı Seferlerinde papaların önemli rolü olmuştur.1870’li yıllarda İtalya’da Roma , yeni devletin başkenti olunca Papanın Vatikan Sarayında bir hükümdar gibi kalması a kabul edilmiş ve papaya maaş bağlanmıştır.Papalar, Roma’nın yeni İtalyan devletine katılmasına karşı çıkmış ve papalığın bağımsız olması fikrini savunmuşlardır.1929 yılında İtalyan hükümeti ile yapılan Latran Anlaşması ile papalık, Vatikan Kilisesi Devleti olarak bağımsızlığına kavuşmuştur.

Anahtar Kelimeler: Papa Nedir?Papa

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV