06 Aralık 2016 Salı

Özgürlük Heykeli, Özgürlük Heykeli Hakkında Detaylı Bilgi

Özgürlük Heykeli, Özgürlük Heykelinin hazırlık serüveni,Özgürlük Heykelinin tarihçesi,Özgürlük Heykeli hakkında detaylar....

05 Aralık 2016 Pazartesi 09:36
Bu haber 2271 kez okundu
Özgürlük Heykeli, Özgürlük Heykeli Hakkında Detaylı Bilgi
 ABD’nin Newyork kentinde Liberty İsland(Özgürlük Adası)  üzerinde inşa edildiği 1886 yılından bu yana Amerika’nın simgesi olan anıtsal heykel ve gözlem kulesidir.

Heykel , Fransa tarafından kuruluşunun 100. Yılı nedeniyle hediye edilmiştir.1884-1886 yılları arasında inşa edilen heykelin tasarımı Frederic Bartholdi’ye aittir.Çelik iskeleti Gustave Eiffel , kaideyi Richard Morris Hunt yapmıştır.

Heykelin , sağ elinde bir meşale, sol elinde ise  bir tablet vardır.Tabletin üstünde 1776 tarihi (Bağımsızlık Bildirgesi) ıyazılıdır.Heykelin başında tacın 7 sivri ucu 7 kıtayı  simgeler.Heykelin yüksekliği 46 metre, kaide ile beraber 93 metredir.Ziyaretçiler, heykelin içinden meşaleye kadar 168 basamaklı bir merdivenden çıkarlar.Heykelin meşale tutan sağ elinin yüksekliği 13 metredir.Meşalenin etrafındaki dehlizde 15 kişi bir arada dolaşabilir.Heykelin başının genişliği 2 m. Yüksekliği ise tacı ile birlikte 5 metredir.

Özgürlük Heykeli , ziyaretçilere açıktır.Ziyaretçiler, adaya feribotla ulaşırlar, merdivenleri tırmanarak heykele çıkabilirler.

Heykele Singer dikiş makinelerinin kurucusu Isaac Singer’in dul eşi Isabelle Eugenie Boyer  modellik yapmıştır.Özgürlük Heykeli , 1884 yılında Fransa’da tamamlandıktan 1 yıl sonra 350 parçaya bölünüp 214 sandık içinde Newyork limanına ulaştırılmıştır.Parçalar, 4 ay içinde kaidenin üzerinde  birleştirilmiştir.

Özgürlük Heykeli, 1984 yılından beri UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine alınmıştır.Heykelin daha  küçük  boyutlardaki bir kopyası Paris’tedir ve Atlas Okyanusuna bakar.

Anahtar Kelimeler: Özgürlük Heykeli

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV