04 Aralık 2016 Pazar

Otopsi,Otopsi Nedir?Otopsi Hakkında Ayrıntılı Bilgi

Otopsi, otopsi nedir?Otopsi ne amaçla yapılır?Otopsinin tarihsel geçmişi, otopsi hakkında bilmek istedikleriniz....

29 Kasım 2016 Salı 08:45
Bu haber 2210 kez okundu
Otopsi,Otopsi Nedir?Otopsi Hakkında Ayrıntılı Bilgi
 Cesedin dıştan ve içten tetkik edilmesidir.Ölüm sebebini ve zamanını tespit etmek, vücuttaki organların durumunu tetkik ve kimlik belirlenmesi için cesedi açıp , muayene etme.Otopsi ,tıp ilminde insan vücudunu daha yakından tanıma, ölüm, hastalık sebeplerini bulma  , hastalığın vücuttaki izlerini görme gibi amaçlar için yapılır.Zamanımızda adli tıbbıen çok meşgul eden konulardan biri de cinayete kurban giden kimliği belirsiz kişilerin  kimlik tespitidir.Kimlik tespiti için birçok çarelere başvurulmaktadır.Ortaya çıkışından bu yana  birçok alanda başarı ile kullanılan bilgisayarlar,adli tıp alanında da aktif olarak da kullanılmaktadır.

Bilinen İlk otopsi, 1374 yılında Fransa’da yapılmıştır.Almanya’da 5. Charles;çocuk düşürme, dikkatsizlik sonucu adam öldürme,intihar durumlarında  hekim ,cerrah ve ebelere otopsi yapma , olay hakkında otopsi raporu verme mecburiyeti koymuştur.Bizde ilk otopsi 1841 yılında profesör Bernand tarafından yapılmıştır.1866 yılında açılan Tıbbiye-i Şahane’de adli tıp dersleri okutulmaya başlanmıştır.

Tıp biliminde 2 amaçla otopsi yapılmaktadır.İlki ,ilmi çalışmalar içindir.Buna kadavra otopsisi denir. Diğeri ise ,adli vakaların tespiti için yapılır.Buna da adli otopsi denir.

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV