09 Aralık 2016 Cuma

Nosisepsiyon Acının Algılanması Nedir? Nosisepsiyon Detaylı Bilgi

Nosisepsiyon Acının Algılanması Nasıl Olur? Canlılar Acıyı Nasıl Algılarlar? Acıyı Algılamayan canlılar var mıdıd? Acının Algılanmamasına ne ad verilir?

08 Aralık 2016 Perşembe 15:08
Bu haber 2014 kez okundu
 Nosisepsiyon Acının Algılanması Nedir? Nosisepsiyon Detaylı Bilgi
Acının algılanması, yani Nosisepsiyon, insanın hayatta kalmasında temel rol oynar. Acı, dünyanın tehlikelerin öğrenmenin basit etkili bir yoludur tepki vermemiz gerektiği zamanlarda bize bir sinyal yollar örneğin kaynar sudan kaçınmamız camlara basmamız ve burkulan ayak bileğimizi acısını hafifletmemiz gerektiği zamanlarda.

Tüm gelişmiş türler özellikle de bize en yakın olanlar acıyı duyumsamalarını sağlayan sinir sistemine sahip görünmektedir incinip incinmediklerini onlara sonramayız ama kuşlar ve memeliler insanlara benzerler ve bazı durumlarda kıvranır iniler acıyla uğuldarlar bizler gibi onlarında zararlı uyarılar karşısında kan basıncı yükselir göz bebekleri büyür ter bezleri çalışır ve kalpleri daha hızlı atar.

Nosisepsiyon, karmaşık organizmalar için çok önemli bir hayatta kalma aracıdır nadir olarak görülen acıya karşı duyarsızlık anhidroz hastalığıyla dünyaya gelen insanların çoğu 25 yaşından fazla yaşamaz ilk doğduklarında normal görünümlü çocuklar diş çıkarmalarıyla birlikte sorun yaşamaya başlarlar hiçbir şey hissetmeksizin parmaklarını ısırır koparabilirler kemiklerimi kırabilir ellerini yakabilir veya dizlerini yayarlayabilirler ama kan ya da çürük görene kadar yaralandıklarını anlamazlar genelde birden çok yarada oluşan enfeksiyonladan dolayı ölürler.

Kulağa bir klişe gibi gelebilir ama acı gerçekten tümüyle kafamızın içindedir beynin farklı kısımları bir ağ kurup birlikte çalışarak acı matrisi olarak adlandırılan şeyi oluşturur matrisin bazı bölgeleri acının şiddeti hakkında bilgi verirken diğer bölgeleri acının yeri süresi ve çeşidi ( yanması zonklaması veya keskinliği) hakkında bizi bilgilendirir acının duyumu beynin ön singulat korteks denilen bir bölümü sayesinde stres duygusunu tetikler ilginç olan şey bu bölümü fiziksel ve duygusal acıyı ayırt edemeyişidir. Ön singulat korteks kırık bir kola da kırık bir kalbe de aynı şekilde yanıt verir.

Anahtar Kelimeler: AçıNosisepsiyonAlgı

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV