04 Aralık 2016 Pazar

Nobel, Nobel Ödülü Nedir?Nobel Ödülü Hakkında Detaylı Bilgi

Nobel ödülü, Nobel ödülü kimlere verilir?Nobel ödülünün önemi nedir?Nobel Ödülünün verilmesinin tarihi geçmişi, Nobel ödülleri hakkında detaylar...

29 Kasım 2016 Salı 08:54
Bu haber 3234 kez okundu
Nobel, Nobel Ödülü Nedir?Nobel Ödülü Hakkında Detaylı Bilgi
 İnsanlığa hizmet edenlere verilen ödüldür.21 Ekim 1833’de Stokholm’de  doğan Alfred Bernhard Nobel, ünlü bir kimyager ve mühendistir.İsviçre, Almanya ,Fransa  ve ABD’de eğitim görmüştür.Hayatı boyunca patlayıcılar üzerine çalışmalar yapmış ve dinamiti icat etmiştir.Nobel, 1896 yılında beyin kanaması sonucu ölmüştür.

Nobel ödülü, Nobel’in 1895 tarihinde yazdığı ve 1896 tarihinde Stokholm’de açıklanan vasiyetnamesinde yer alan , kendi adına kurulan derneğin  verdiği, belli konularda insanlığa hizmet edenleri ödüllendirmek amacını taşıyan prestijli bir ödüldür.Bu ödül ilk olarak 1901 yılında verilmeye başlanmıştır.

Nobel, servetinin Nobel ödüllerinin enstitüleştirilmesi yönünde kullanılmasını vasiyet etmiştir.33.200.000 İsviçre kronunun her yıl belirli konularda insanlığa hizmette bulunanlara  verilmesini istemiştir.Bu servetin yıllık geliri 5 eşit parçaya ayrılmıştır.1900 yılında İsviçre hükümetinin Nobel vakfını kurmasıyla  fizik, kimya ,tıp, edebiyat ve barışa hizmet olmak üzere toplam 5 dalda verilmeye başlandı.1969 yılında ise İsviçre Bankası , Nobel’in anısına bir ekonomi ödülü vermeyi kararlaştırdı.

Fizik, kimya, fizyoloji veya tıp alanlarında en önemli buluşları yapan bilimadamlarına , edebiyat alanında en içten eser meydana getiren yazara, barş için çalışmalar yapan kişiye ödül verilir.

Fizik ve kimya ödülleri, İsveç Akademisi,tıp ve fizyoloji ödülleri Stokholm Karolin Enstitüsü, edebiyat ödülü Stokholm Akademisi , barış ödülü de Norveç Stortingi tarafından seçilen 5 kişilik bir komisyon tarafından dağıtılır.Nobel ödülleri , her yıl Nobel’in ölüm tarihi olan 10 Aralık tarihinde verilir.

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV