06 Aralık 2016 Salı

Nitrogliserin, Nitrogliserin Nedir?Nitrogliserin Hakkında Detaylı Bilgi

Nitrogliserin, nitrogliserin nedir?Nitrogliserin nasıl bir maddedir? Nitrogliserin tıbta kullanılıyor mu?Nitrogliserinin keşfi, nitrogliserinin kullanım alanları, nitrogliserin hakkında detaylar.

05 Aralık 2016 Pazartesi 09:36
Bu haber 2619 kez okundu
Nitrogliserin, Nitrogliserin Nedir?Nitrogliserin Hakkında Detaylı Bilgi
 Yağsı, renksiz, zehirli ve patlayıcı  kimyasal bir maddedir.Nitrogliserin ,trinitrogliserin ve gliserin nitrat olarak da bilinir.İtalyan kimyacı Ascanio Sobrero, 1846 yılında sülfirik asit ve nitrik asitle gliserini karıştırarak  bu maddeyi elde etmiştir.Nitrogliserin ; yağ kıvamında , renksiz, ağır, son derece etkili bir patlayıcıdır.Çok hafif sarsıntılara karşı hassas olduğundan kullanılması ve taşınması oldukça tehlikelidir.
İsveçli kimyacı Alfred Nobel, nitrogliserinin keşfinden 20 yıl sonra bu maddeyi belli bir ölçüde tehlikesiz kılmanın yolunu bulmuştur.Nitrogliserini İdeseiguhr isimli bir çeşit kumlu toprakla karıştırmış ortaya çıkan maddeye dinamit adını vermiştir.Bu yöntemle nitrogliserinin sarsıntılara ve etkilere karşı hassasiyeti azaltılmıştır.Dinamitin bulunmasıyla , inşaat, madencilik gibi alanlarda büyük kolaylıklar yaşanmıştır.
Nitrogliserin ayrıca bazı kalp hastalıklarının tedavisinde damar genişletici madde olarak da kullanılır.

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV