02 Aralık 2016 Cuma

Metalurji, Metalurji Nedir?Metalurji Hakkında Ayrıntılı Bilgi

Metalurji, metalurji nedir?Metalurjinin inceleme alanı, metalurjinin kullanıldığı alanlar, metalurjinin önemi ve metalurji hakkında bilmek istedikleriniz...

30 Kasım 2016 Çarşamba 09:18
Bu haber 2155 kez okundu
Metalurji, Metalurji Nedir?Metalurji Hakkında Ayrıntılı Bilgi
 Metal bilim olarakta adlandırılan , metallerin ayrıştırılarak kullanma amacına göre işlenmesiyle ilgilenen bilim dalıdır.Teknolojinin pekçok alannında kullanılan  metalurji metaller  ve cevherleriyle yapılan her türlü işi çalışma konusu etmektedir.Metalurji, metalin cevher yada metal içeren hammaddelerden kullanış  şekline uygun kalitede üretilmesini, şekillendirilmesini , korunmasını ve insan ihtiyaçlarını gözönünde tutarak hazırlanmasını sağlayan bir teknolojidir.

Çeşitli etkiler karşısındaki metal hareketleri ile metallerin iç yapısı, fiziksel veya termik işlemlerle metallere iyi özellikler kazandırılması yine metalurji biliminin incelediği konular arasındadır.Fiziksel metalurji ve üretim metalurjisi olarak 2 ana dalı vardır.

Yaşanabilir bir çevre için son yıllarda çevre kirliliğine sebebiyet vermeyen özellikte atık üretmek , metal iyonlarından arındırma  ve yapılan çözeltileri tekrar kullanılır hale getirmek için ikincil kaynakların yeniden değerlendirilmesi amacı ile çevresel metalurji gelişmeye başlamıştır.

Metalurji bilimi , bugün metal üretim, savunma , uçak, otomotiv, makine imalat, metal işleme ve şekillendirme , demir- çelik, yüzey işlemleri , elektrik ve elektronik gibi pek çok sanayi dallarında ihtiyaç duyulan bir bilim dalıdır.

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV