09 Aralık 2016 Cuma

Metafizik Nedir? Metafizik Detaylı Öz Bilgi

Metafizik nedir? Metafizik neyi tartışır? Metafizik’te öz ve özveri neyi anlatır? Metafizikte özellikler bireysel midir? Metafizikte özellikler genel midir?

08 Aralık 2016 Perşembe 15:08
Bu haber 2316 kez okundu
Metafizik Nedir? Metafizik Detaylı Öz Bilgi

Metafizik; gerçekliğin ne vardır ve o neye benzer  en genel tartışma konusudur ilk soru ne vardır metafiziğin bir alt alanı olan ontoloji varlık felsefesi ile keşfedilir ontoloji şunu sorar her şey madde olarak mı vardır yoksa ruhlar gibi madde olmayan şeylerde var mıdır sayılar ve kümeler gibi soyut matematik nesneler var mıdır? Ontoloji aynı zamanda şunları da sorar herhangi bir şey için var olmak ne anlamına gelir varlık kızıl olmak gibi bazı şeylerin sahip olduğu ve diğerlerinin sahip olmadığı bir özellik midir varlık herşeyin toplamı mıdır yani öyle ki var olmayan hiçbir şey olamaz mı eğer varlık kızıllık gibi bir özellik ise ne tip bir özelliktir atların var olduğunu ama tek boynuzlu atların var olmadığını söylediğimde tek boynuzlu atları inkar ederek atlar hakkında ne söylüyorum?

Metafizik aynı zamanda şeylerin özelliklerini ve ilişkileri hakkında ikinci tip bir soru daha sorar örneğin sayılar varsa bunlar zaman ve uzayda var mıdır rastlantısal olarak mı var olurlar yani var olmayı başaramadılar mı yoksa varlıkları sona mı erdi birçok filozof şeylerin 2 çok genel türü özleri ve özellikleri olduğuna inanan metafiziğin bir ilkesini paylaşırlar.

Özler sıradan anlamda nesneler özellikleri ise özlerin olma şekilleridir. Örneğin bir gömlek bir özdür gömleğin rengi ise onun bir özelliğidir pek çok metafizik soru öz ve özellik mefhumundan kaynaklanır.

Filozofların uzunca zamandır sordukları bir soru özelliklerin bireysel mi yoksa genel mi olduğudur özelliklerin genel olduğunu söylemek kırmızı olan herhangi iki şey için diyelim bir gömlek ve bir gül için her iki şey tarafından örneklenen kırmızılık denen tek bir özelliğin var olduğu anlamına gelir örnekleme bir özveri bir özellik arasındaki ilişkiyi tarif eden felsefi bir ifadedir. Özelliklerin bireysel olduğunu söylemek iki farklı özelliğin gömleğim tarafından örneklenen kırmızılık ve gül tarafından örneklenen kırmızılık olduğu anlamına gelir ve bu özellikler mükemmel bir biçimde birbirlerine benzerler.

Anahtar Kelimeler: Metafizik Detaylı Bilgi

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV