05 Aralık 2016 Pazartesi

Mendel Genetiği Nasıl Buldu? Mendel Genetiği Detaylı Bilgi

Mendel Geneiği Nedir? Mende genetik bilimini nasıl keşfetti? Mendel genetim biliminin gelişimi nasıl oldu? Mendel genetiğine göre genetik nasıl şekillenir?

05 Aralık 2016 Pazartesi 09:36
Bu haber 2204 kez okundu
Mendel Genetiği Nasıl Buldu? Mendel Genetiği Detaylı Bilgi
Çek asıllı bir rahip olan Gregor Mendel (1822 1884) 1800’lerin ortalarından bezelye deneylerine başladığında kalıtımla ilgili önde gelen iki kural vardı. İlki ebeveynlerin özelliklerinin bir çocuk yapmak için eşit derecede beraberce harmanlanmış olduğunu öne sürüyordu ikincisi ise bir çocuğun içine doğduğu çevrenin çocuğu özellikleri verdiğini önereniyordu. Mendel her iki kuramı da çürüttü.

Manastırın bahçesinde sık sık yaptığı yürüyüşlerinde Mendel sıradan bir bezelye bitkisinin özellikleri not aldı. Bitkilerin çiçeklerinin ya mor ya beyaz ikisinin arasında değil bezelye tohumlarının ise ya sarı yeşil oldukları dikkatini çekti. Bitkilerin sapları da ya uzun ya kısaydı ve tohumları ya yuvarlak yada buruşuktu toplamda bulduğu 7 nitelik kesinlikle beraber harmanlanmış gibi görünmüyorlardı ve bunun üzerine deneyler yapmaya başladı. Mendel yeşil tohumlu bezelyelerle sarı tohumlu bezelyeleri çiftleştirdiğinde ortaya çıkan bezelerin tümü yeşil tohumlu oldu. Ama ilk nesli kendi arasında çiftleştirdiğinde gelecek neslin dörtte biri sarı tohumlu oldu aynı şey boylara göre yaptığı deneyde de gerçekleşti uzun saplı bezelyelerle kısa saplı bezelyeleri çiftleştirdiğinde, takip eden nesil tümüyle uzundu, ama torunlarının dörtte biri kısaydı. Bu model Mendel'in sonraları aleller, genler ve baskın çekinik kalıtım olarak adlandırdığı özellikleri anlamasını sağladı. Temelde mendel her bir bitkinin herbir ebeveynden her bir özellik veya gen için bir kalıtımsal birim veya alel aldığı sonucuna vardı. Dış görünüşü de alellerden sadece biri etkin olabilmesi ne rağmen baskın alel sonraki nesle aktarılmadı her ikisinin de eşit şansı bulunuyordu bu yüzden uzun saplı bezelyeler kısa saplı bezelyelerle çiftleştirilip ten sonra döllerin tümü baskın alel olan uzunluğa ve çekinik alel olan kısalığa sahipti böylece o nesil kendi arasında çiftleştirildiğinde döllerinin dörtte biri uzunluk için olan 2 alele sahipti. İki kısalık aleline sahip olanlar kısa olarak ortaya çıktılar. Bu temel gözlem, modern genetiğin çıkış noktasıdır ve neden belli özelliklerin nesillerini atlayıp daha sonra ortaya çıktığını anlatır.

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV