07 Aralık 2016 Çarşamba

Mata Hari Kimdir?

Mata Hari,Mata Hari kimdir?Mata Hari 'nin yaşamı, Mata Hari hakkında bilinmeyenler

05 Aralık 2016 Pazartesi 09:36
Bu haber 1923 kez okundu
Mata Hari Kimdir?
 Asıl adı Margaretta Zelle (1876-1917) olan Mata Hari, egzotik bir dansçı  ve 1.Dünya Savaşı sırasında Almanlar adına casusluk yapan bir fahişeydi.Hayatı ve casusluk kariyeri ile büyük üne kavuştu,  kitap ve filmlere ilham kaynağı oldu.
Hollanda vatandaşı olan Zelle, 16 yaşında iken okul müdürü ile ilişkisi olduğu için okuldan uzaklaştırıldı.18 yaşında Hollandalı bir askerle evlendi.Onunla birlikte günümüzde Endonezya olan o zamanların Hollanda sömürgesi Dutch East Indies'e gitti.Kocasından birkaç yıl sınra boşandı.
Avrupa'ya dönen Zelle,1903 yılında Paris'e gitti. Burada gece kulüplerinde dans etmeye başladı ve Mata Hari takma adını kullandı.Bu lakap Endonezya dilinde ''GÜNÜN GÖZÜ''anlamına gelir.Egzotik dansları ve kostümleri ile Fransız seçkinlerininde dikkatini çekmişti.
1.Dünya Savaşı başladığında Mata Hari artık Avrupa çapında tanınan bir kadındı.Kıtanın her yerinde dans etmekteydi.Savaş başladığında Berlinde idi.Savaş boyunca Fransa ,Almanya. İngiltere, Hollanda ve İspanya'da bulundu.
1917 yılında Fransızlar adının casus olarak geçtiği bir Alman mesajını deşifre edince tutuklandı,yargılandı ve ölüme mahkum edildi.Öldüğü zaman 41 yaşında idi.

Anahtar Kelimeler: Mata HariMata Hari Kimdir?

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV