08 Aralık 2016 Perşembe

Mahatma Gandhi Kimdir?Mahatma Gandhi Hakkında Detaylı Bilgi!!!

Mahatma Gandhi , Mahatma Gandhi Kimdir? Mahatma Gandhi'nin hayatı,Mahatma Gandhi hakkında bilmek istediklerininz.

05 Aralık 2016 Pazartesi 09:36
Bu haber 2038 kez okundu
Mahatma Gandhi Kimdir?Mahatma Gandhi Hakkında Detaylı Bilgi!!!
 Mahatma Gandhi, Hintli siyasetçi ve düşünce adamıdır.1869 yılında Porbandar’da doğdu.Asıl adı, Mohandas Karamçand Gandhi’dir.Hindistan’ın ve Hindista Bağımsızlık Hareketinin siyasi ve ruhani lideri olan Gandhi, ‘’Mahatma’’ adıyla anılır.Ahmedabad Üniversitesinde okuduktan sonra Londra’da hukuk eğitimi aldı.Daha sonra Bombay ve Rackod kentlerinde 2 yıl avukatlık yaptı.1893’de gittiği Güney Afrika’da 21 yıl yaşadı.Kast sistemine karşı tavrı çok sert olan Gandhi, burada 50000Hintlinin haklarını savundu ve Hint Bağımsızlık Yasasını hazırladı.

Gandhi, 1914 yılında yurduna döndüğünde 1.Dünya Savaşı sırasında İngilizlere karşı iyi davrandı. İngiliz emperyalizmine karşı pasif ve uzlaşmacı bir tutum sergileyen Gandhi, milli bağımsızlıkçı ve emekçi eylemlerinden çıkan kurtuluş fikrini olgun bir fikir olarak görmedi.Arap ürünlerini boykot etti. Bununla birlikte ayaklanmaya , emekçi eylemlere ve ulusal kurtuluş için savaşa  karşı oldu. Gandhi , her ne sebeple olursa olsun şiddetin kötü olduğuna inanıyordu. Konuşmalarında ve yazılarında , insanların haklı bir davayı sevgi yoluyla kazanmaları gerektiği fikrini savunuyordu.

1922 yılında İngilizlerce mahkum  edilip 2 yıl hapis cezası ile tutuklandı.Açlık gervleri de yapmış olan Gandhi’nin neredeyse tüm eylemleri siyasi  başarı ile sonuçlandı.1974 yılında Hindistan bağımsızlığına kavuştu.

Gandhi, 30 0cak 1948 yılında radikal –milliyetçi bir Hintli tarafından öldürüldü.

Anahtar Kelimeler: Mahatma Gandhi Kimdir?

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV