07 Aralık 2016 Çarşamba

Magna Carta Nedir? Magna Carta Detaylı Bilgi

Magna Carta Nedir? Magna Carta nasıl ve hangi şartlarda ortaya çıkmıştır? Magna Carta’nın ortaya çıkmasını sağlayan etkenler nelerdir? Magna Carta ile kısıtlanan neler olmuştur? Magna Carta kimlere ilham kaynağı olmuştur?

05 Aralık 2016 Pazartesi 09:36
Bu haber 2187 kez okundu
 Magna Carta Nedir? Magna Carta Detaylı Bilgi
İngiltere Kralı John 1214 de Fransa Kralı II. Philip ile girdiği bir savaşta yenilgiye uğradı ardından ülkesine dönüp denizaşırı seferini desteklememiş olan baronlardan ağır vergiler toplayarak kraliyet hazinesini yeniden yapılandırmaya teşebbüs etti bunun üzerine baronlar isyan etti ve 1215 yazıyla beraber Londra'yı ele geçirdiler Londra'nın düşmesi ile birlikte Kral John, Thames Nehri’nin kıyısındaki çayırlıkta Runnymede’de bir anlaşma yapmak için pazarlığa oturdu Magna Carta adındaki bildiride özetlenen anlaşma temel özgürlükler ve kralın mutlak gücü üzerine konan bir dizi sınırlamaların bir teminatıdır Magna Carta 19 Haziran'da Kraliyet Mührü ile damgalandı ve ülke genelinde okunması emredildi anlaşma sadece Kral John’u değil tüm mirasçılarını sonsuza dek bağlıyordu anlaşmanın ilk taslağı sadece baronlar için geçerliydi ama son hali her özgür insanı kapsayacak şekilde değiştirildi o zamanlar özgür insanlar İngiltere nüfusunda azınlaktaydı ama yüzyıllar içinde anlaşma tüm yurttaşlar için geçerli olacak şekli getirildi.

Magna Carta'nın ilk kısmı İngiltere Kilisesi'nin özgür olacağına ve haklarının azaltmayacağını ve özgürlüklerinin zarar görmeyeceğini dair teminatta bulunur takip eden maddeler kral ve asilzadeler arasında ilişkiyi bir sisteme bağladı anlaşmaya adli bir süreç yaşanmaksızın kimsenin hapse atılmayacağına dair teminatlar ve hiçbir feodal verginin krallığın genel rızası olmaksızın yürürlüğe konulamayacağına dair bir hüküm de konmuştu. Son madde ise bir baronlar konseyini ve anlaşmayı kuvvetlendirmek üzere krallara karşı uygulama yetkisi verebilen ruhban sınıfını kurdu. Magna Carta İngiltere'de özgürlüğün ve hukuk devletinin temeli ve anayasal monarşi nin ilk doğumu olarak değerlendirilir ancak çıkarılmasından sonraki yüzlerce yıl boyunca büyük oranda ihmal edilmiştir Papa İkinci İnnocent bildiriyi o Eylül ayında feshetti. 1217’de tekrar çıkarıldı ama hukuken bağlayıcı görülmedi.

Magna Carta nın önemi on yedinci yüzyılda bir parlamento lideri olan Sir Edward Coke’un, Stuart Krallarına karşı verdiği savaşta anlaşmanın ilkelerini tekrar ve tekrar alıntılamasıyla yeniden gündeme geldi. Ve sonraları Amerika’da ki sömürgelere bağımsızlık mücadelelerinde ilham kaynağı oldu.

Anahtar Kelimeler: Magna CartaMagna Karta

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV