08 Aralık 2016 Perşembe

Levanten, Levanten Nedir?Levantenler Hakkında Detaylı Bilgi

Levanten, levanten ne demektir?Levantenler kimlerdir? Levantenlerin hayatları,Levantenler hakkında bilmek istedikleriniz...

05 Aralık 2016 Pazartesi 09:36
Bu haber 2241 kez okundu
 Levanten, Levanten Nedir?Levantenler Hakkında Detaylı Bilgi
 Osmanlı döneminde özellikle Tanzimat sonrasında İstanbul’da ve büyük liman kentlerinde yoğunlaşan ve ticaretle uğraşan , Müslüman olmayan azınlıktır.Osmanlı ülkesinde yaşayan çeşitli uyruklara mensup yabancılar, devletin sağladığı özel koruma sayesinde önemli bir ekonomik güç elde ettiler.Bu yabancılar, farklı uyrukları ve ayrı kiliselerine rağmen akrabalık ilişkilerine , çıkar ortaklığına ve azınlık psikolojisine dayalı ortak bir yaşam düzeni oluşturdular.Bu şekilde İstanbul, İzmir, İskenderun gibi önemli liman kentlerinde ve ticaret merkezlerinde  özgün bir topluluk ortaya çıktı.

Levantenler, Osmanlılara göre batılı, Avrupalılara göre doğulu idiler.Batı Avrupa’dan yola çıkıp Levant’a yani doğuya yerleşmişlerdir.Bu nedenle onlara ‘’doğulu ‘’ anlamında Levanten ismi verilmiştir.

Levantenlerin asıl işleri ticaret ve sanayicilikti.Fakat içlerinde mimariyle , sanatla ve zanaatla uğraşanlarda vardı.Osmanlının onlara verdiği  kapitülasyonlar sayesinde 200 yıl boyunca çok rahat yaşadılar ve kazanç elde ettiler.Lozan Anlaşmasından sonra Levantenlerin ayrıcalıkları ellerinden alındı ,büyük bölümü ülkelerine geri döndüler.

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV