09 Aralık 2016 Cuma

Klonlama Nedir? Klonlama Hakkında Detaylı Bilgi

Klonlama Nedir? İlk Klonlama Ne zaman yapıldı? İlk Klonlanan Hayvan neydi? İlk Klonlanın hayvanın ismi neydi? İlk Klonlama nerede yapıldı? İlk Klonlama Nasıl yapıldı? İlk Klonlanan hayvana ne oldu?

08 Aralık 2016 Perşembe 15:08
Bu haber 2577 kez okundu
Klonlama Nedir? Klonlama Hakkında Detaylı Bilgi
1997 yılında Dolly adında bir kuzu dünyayı çoğaltımsal klonlama ile tanıştırdı. O bir kolondu çünkü o ve annesi aynı çekirdek DNA’yı paylaşıyorlardı diğer bir ifadeyle hücreleri aynı genetik maddeyi taşıyordu farklı nesillerde büyütülen tek yumurta ikizleri gibiydiler İskoçya'daki Roslin enstitüsünde bilim insanları çekirdek transferi denilen bir süreçle Dolly’yi yarattılar. Erişkin bir döner hücreden genetik madde alıp genetik maddesi çıkartılmış döllenmemiş bir yumurtayı naklettiler. Dolly vakasında donör hücre  Finn Dorset türündeki 6 yaşındaki dişi bir koyunun meme bezlerinden alındı. Daha sonra araştırmacıların elektrik şoku uyguladıkları yumurta bölünerek embryo oluşturmaya başladı Dolly’nin yaratılmasının hayret verici olmasının nedenlerinden biri vücudun belli bir göreve hizmet eden bir parçasından alınan bir hücrenin tümüyle yeni bir organizma yaratmak için kullanılabileceğini bilim camiasında ispatlanmasıydı. Dolly ‘den önce neredeyse tüm bilim insanları bir hücrenin belli bir görevi edindikten sonra ancak aynı göreve hizmet eden hücreler üretebileceğini inanıyorlardı bir kalp hücresi sadece kalp hücreleri bir karaciğer hücresi ile sadece karaciğer hücresi yapılabilirdi ama Dolly tamamıyla annesinin memesinden alınan bir hücreden yapıldı ki bu da belli bir göreve sahip hücrelerin tamamı ile yeniden programlanabildiğini kanıtlıyordu.

Pek çok açıdan Dolly annesini benzemiyordu örneğin Telomerleri çok kısaydı Telomer genel genleri taşıyan yapılar olan kromozomların uçlarında bulunan ince protein ipleridir. Kimse telomerlerin işlevinin ne olduğundan emin olmasa da hücrelerimizin korunmasına ve onarılmasına yardım ediyor gibi görünmektedirler. Bizler yaşlandıkça telomerimiz günden güne kısalır. Dolly annesinin 6 yaşındaki telomerlerini aldı bu yüzden dolinin telomerleri kendi yaşındaki ortalama 1 kuzuya oranla doğuştan daha kısaydı dolly genel olarak normal görünmesine rağmen akciğer kanseri ve felç geçiren romatizmanın neden oldu acılardan sonra ötenazi ile hayatına son verildi. Ortalama bir Finn Dorset koyunu 11 veya 12 yaşına kadar yaşamaktadır.

Anahtar Kelimeler: KlonlamaIlk Klonlanan Hayvan

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV